• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Zgadnij, kto przyjdzie na obiad

Nieżyjący już Stanley Kramer to twórca znany każdemu miłośnikowi kina. Urodzony w Nowym Jorku producent i reżyser jest autorem takich filmów jak Ostatni brzeg, Wyrok w Norymberdze czy Statek szaleńców. Nakręcony w 1967 Zgadnij, kto przyjdzie na obiad uważany jest za jeden z najważniejszych obrazów w jego dorobku.

Połowa lat 60. Do rodzinnego San Francisco przyjeżdża 23-letnia studentka, Joey Drayton. Dziewczyna chce przedstawić rodzicom mężczyznę, którego zamierza wkrótce poślubić. Państwo Drayton, wpływowy wydawca Matt oraz jego elegancka żona Christina, przeżywają szok. Mimo iż wychowywali córkę w duchu tolerancji oraz przekonywali o tym, że każdy człowiek jest równy, to jej wybór jest dla nich dużym zaskoczeniem. Wybrankiem Joey okazuje się czarnoskóry, sporo starszy od dziewczyny lekarz John Prentice. Rodzice Johna również nie wiedzą o wyborze syna i niebawem obie rodziny będą musiały się spotkać. Wspólne rozmowy oraz bliższe poznanie prowadzą do przełamania pierwszych lodów. Tytułowy obiad będzie znakomitą okazją do oswojenia się z nietypowym wyborem młodych.

Stanley Kramer dał się poznać w Hollywood jako twórca zaangażowany – tak politycznie, jak i społecznie. Nie przypadkiem Zgadnij, kto przyjdzie na obiad powstało w drugiej połowie lat 60. To czas wzmożonej działalności słynnego Martina Luthera Kinga, czołowego działacza na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów. Problemy rasizmu i tolerancji są w USA wciąż palącym problemem, wymagającym zdecydowanych zmian  i w świadomości społecznej, i w prawie. Obraz Kramera wpisuje się w te nastroje. Reżyser konfrontuje dwie rodziny, które dzieli kolor skóry, ale łączy wzajemna sympatia ich dzieci. Rodzice będą musieli przełamać swoje obawy i zaakceptować wybór swoich latorośli. Poważny społecznie temat małżeństw mieszanych został ujęty w formule komediodramatu. Odważny wybór twórców opłacił się. Film, mimo upływu lat, wciąż znakomicie się ogląda. Akcja toczy się właściwie tylko w domu państwa Drayton, lecz błyskotliwe dialogi i precyzyjnie skonstruowany scenariusz wynagradzają brak żywej akcji. Postacie są wielowymiarowe, świetnie zarysowane charakterologicznie, a spora dawka humoru pozwala spojrzeć na ważkie problemy bez ideologicznych uproszczeń. Wielką siłą obrazu Kramera jest aktorstwo. Swoją ostatnią rolę zagrał tu wielki Spencer Tracy (zmarł kilkanaście dni po ukończeniu zdjęć), a partnerują mu Sidney Poitier, Katharine Hepburn i Katharine Houghton.

Dwa Oscary (dla Katharine Hepburn i autora scenariusza Williama Rose’a), trzy nagrody BAFTA i trzy wyróżnienia David di Donatello.

Zgadnij, kto przyjdzie na obiad
Guess Who's Coming to Dinner
1967, USA
komediodramat
104 min
Stanley Kramer

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria