• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Zabawna dziewczyna

Lata 30. w Nowym Jorku, era wodewilu i kabaretów. W jednej z dzielnic miasta, w ubogiej żydowskiej rodzinie żyje utalentowana dziewczyna, Fanny Brice. Marzy o karierze na estradzie, poświęcając cały czas ćwiczeniom. Pokonuje wiele przeciwności losu, by w końcu trafić do słynnej rewii Florenza Ziegfelda, która odmienia jej dotychczasowy los. Fanny staje się gwiazdą, obleganą przez tłumy wielbicieli. Jednak kariera artystyczna nie idzie w parze ze szczęściem osobistym. Przystojny Nick Arnstein, którego poślubia, okazuje się hazardzistą, topiącym w zawrotnym tempie pieniądze, doprowadzając Fanny na skraj bankructwa.
 
"Zabawna dziewczyna" to film uznawany za ostatni wielki musical lat 60. Zrealizowany przez weterana amerykańskiego kina, Williama Wylera, autora "Ben Hura' czy "Rzymskich wakacji", jest adaptacją hitu broadwayowskiego na podstawie sztuki Isobel Lennart. Spektakl, mający premierę sceniczną w 1964 roku, opowiadał historię autentycznej gwiazdy Fanny Brice i okazał się wielkim sukcesem Barbry Streisand. Piosenkarka była już wtedy w pełni rozpoznawalną artystką, jednak świat filmu dopiero miał w pełni odkryć jej talent. Zabawna dziewczyna była debiutem aktorskim, który można sobie tylko wymarzyć. Za rolę Fanny Streisand otrzymała Oscara. Historia Kopciuszka nie miałaby tego uroku i siły wyrazu, gdyby nie wielkość i czujne oko Wylera. Musical jest dopracowany w każdym detalu: kostiumy, choreografia, wykonanie piosenek, z których kilka stało się przebojami. Zastosowanie ruchomej kamery dynamizuje obraz, montaż jest płynny, a liczne kontrasty dramatyczno-komediowe dodają filmowi odpowiedniego nerwu. Barbra Streisand szczególnie efektownie wypada w sekwencjach śpiewanych, dysponując wspaniałym głosem i niezaprzeczalny urokiem osobistym. Zabawna dziewczyna to obraz ponadczasowy, propozycja nie tylko dla miłośników musicali.
 
Złoty Glob i Oscar dla Streisand, siedem innych nominacji do statuetki Akademii, nagroda David di Donatello oraz wyróżnienie scenarzystów amerykańskich.

Zabawna dziewczyna
Funny Girl
1968, USA
musical
143 min
William Wyler

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria