• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Ucieczka z Rangunu

John Boorman, angielski reżyser, producent i scenarzysta, to przykład twórcy niezależnego, często realizującego swoje filmy według autorskich pomysłów (autobiograficzny obraz "Nadzieja i chwała"). Jednocześnie znakomicie czuje się w kinie gatunków, często posądzanym o nadmierny schematyzm i korzystanie z gotowych klisz. Boorman jako autor wszechstronny ma na swoim koncie film fantasy "Zardoz", dramat wojenny "Piekło na Pacyfiku" czy rasowe thrillery jak "Wybawienie" i właśnie "Ucieczka z Rangunu".

Sierpień 1988. Młoda amerykańska lekarka Laura Bowman przeżyła rodzinną i osobistą tragedię. Zginął jej mąż i synek. Kobieta nie może otrząsnąć się z szoku i niebawem jej siostra Andy namawia ją na egzotyczny wyjazd. Laura decyduje się ostatecznie na  wycieczkę do Birmy. Początkowo wyprawa wydaje się idealnym oderwaniem od traumatycznych wspomnień. Azjatycka przyroda, wspaniałe krajobrazy tonizują rozpacz Laury po stracie najbliższych. Przebywając w Rangunie, stolicy Birmy, bohaterka jest świadkiem politycznej demonstracji. Nielegalna opozycja protestuje przeciwko brutalnym rządom birmańskiej junty. Zaintrygowana Laura wychodzi ze swojego hotelu i wkrótce traci paszport. To dopiero początek perypetii. Prawdziwe kłopoty dopiero przed nią i wkrótce kobieta na własnej skórze doświadczy praktyk totalitarnego systemu.

Poruszający, a jednocześnie trzymający w napięciu film, jeden z najciekawszych w dorobku Johna Boormana. Reżyser, zainspirowany takimi głośnymi obrazami jak "Rok niebezpiecznego życia" czy "Pola śmierci", postanowił ukazać Birmę i okrutną dyktaturę wojskową oczami Amerykanki szukającej ukojenia po osobistej tragedii. Znakomicie połączył elementy thrillera, filmu przygodowego i dramatu psychologicznego z wyrazistym tłem politycznym. Birma okazuje się krajem przerażających zbrodni, bezlitosnego linczu opozycji, miejscem, gdzie prawo istnieje w wypaczonej przez rządzących formie. Gehenna Laury okazuje się swoistym katharsis, ucieczką od prywatnych koszmarów, zagłębieniem się w świat, gdzie cierpienie jest codziennością. Niełatwe zadanie aktorskie udźwignęła Patricia Arquette, tworząc chyba swoją najlepszą kreację. Za zdjęcia odpowiedzialny był znany operator John Seale, a wyrafinowaną, wyciszoną ścieżkę dźwiękową skomponował Hans Zimmer.

Nominacja do Złotej Palmy oraz nagroda amerykańskiej Political Film Society.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.5 (2 votes)

Galeria