• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Trzech frajerów z Teksasu

Trzech frajerów z Teksasu to debiut pełnometrażowy Wesa Andersona – amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, autora Podwodnego życia ze Stevem Zissou czy Fantastycznego Pana Lisa. Debiut dostrzeżony nie tyko przez publiczność, ale także przez krytyków.

Anthony Adams cierpi na załamanie nerwowe. Przebywa w klinice psychiatrycznej. Chce jak najszybciej opuścić ośrodek, lecz nie wie, jak to zrobić. Aranżuje, wraz ze swoim kumplem Dignanem, ucieczkę. Plan udaje się w stu procentach. Nie mogło być zresztą inaczej - klinika, w której spędzał czas Anthony nie była ośrodkiem zamkniętym. Obaj młodzi mężczyźni nie grzeszą zbytnio rozumem, za to wyobraźni im nie brakuje. Postanawiają zająć się działalnością przestępczą i planują swój pierwszy napad. Do grupy dołącza pochodzący z bogatej rodziny Bob, równie bystry jak reszta. Banda dokonuje debiutanckiego skoku. Ukradzione pieniądze to niewielka kwota, lecz Anthony i jego kompani są przekonani, że odtąd ściga ich cała policja. Opuszczają miasto i zatrzymują się w drogim hotelu. Tutaj szybko tracą wszystko, co „zarobili”. To dopiero początek serii niefortunnych wyczynów naszej trójki.

Obraz Wesa Andersona był w 1996 jednym z pozytywnych zaskoczeń amerykańskiego kina. Film zrealizowany za niewielki budżet, uciekający przez hollywoodzkimi schematami, a jednocześnie posiadający zalety produkcji komercyjnych. Trzech frajerów z Teksasu to żywa akcja, błyskotliwe dialogi i piętrzące się, często absurdalne, zdarzenia. Humor bierze się z przekonania „bandy” Anthony’ego o własnym profesjonalizmie. A rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Film Andersona to nie tylko komedia z dużą dawką ironii i sarkazmu, ale także projekt trójki kumpli ze studiów. Bracia Luke i Owen Wilsonowie oraz reżyser Wes Anderson spotkali się ponownie na planie Genialnego klanu. Nie przypadkiem w Trzech frajerach… wyczuwa się naturalność, autentyczną przyjemność grania, czyli zapewne skutek świetnej atmosfery na planie. W niewielkiej, lecz wyrazistej roli drugoplanowej wystąpił James Caan.

Nagroda Lone Star Film & Television Award, wyróżnienie krytyki z Los Angeles oraz MTV Movie Award.

Trzech frajerów z Teksasu
Bottle Rocket
1996, USA
88 min
Wes Anderson

Oceń film

Brak głosów

Galeria