• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Ten szalony, szalony świat

 
Lata 50. i początek 60. to w kinie hollywoodzkim czas wielkich, spektakularnych widowisk filmowych. Fabryka snów, chcąc rywalizować z budzącą się potęgą telewizji, stawia na rozrywkę na najwyższym poziomie, nie licząc się z kosztami produkcji. To również okres nowych wynalazków technicznych i kin, które miały przyciągać widza przepychem oraz wygodą. Stanley Kramer, jeden z najbardziej uznanych reżyserów i producentów amerykańskich, realizuje za ogromne pieniądze szaloną komedię przygodową w imponującej obsadzie aktorskiej.
Gangster Smiler Grogan wychodzi z więzienia po długiej odsiadce. Mimo wyroku uważa się za szczęściarza. Ukrył w jednym z parków 350 tysięcy dolarów. Teraz jedzie kalifornijską szosą, aby zapewnić sobie godną emeryturę. Niestety dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Grogan jest śmiertelnie ranny, lecz zanim umrze wyznaje świadkom wydarzenia prawdę o swoim ukrytym skarbie. Początkowo świadkowie chcą się podzielić pieniędzmi, lecz szybko okazuje się, że każdy z nich ma ochotę na zgarnięcie całości. Park opisywany przez gangstera znajduje się kilkaset mil od miejsca wypadku. Ci, którzy znają tajemnicę Grogana wyruszają w drogę. Wyścig po pieniądze okaże się tyleż karkołomny, co niebezpieczny. Za chętnymi do przejęcia gangsterskiego łupu rusza policjant Culpepper.
Film Kramera to imponująca megaprodukcja. I zarazem komedia, która żadnego rodzaju humoru się nie boi. Odnajdziemy elementy burleski, slapsticku, humor słowny miesza się z sytuacyjnym, a konstrukcja gagów nawiązuje do najlepszych tradycji gatunku. Film zrealizowano w technologii przystosowanej do wyświetlania w kinach, która miała symulować trójwymiarowość. Ogromny budżet pozwolił na spektakularne efekty specjalne, a zatrudnienie najlepszych aktorów i kaskaderów spowodował, że prawie trzy godziny mijają niepostrzeżenie. Humor jest w obrazie Kramera wszechobecny, zaś intryga sensacyjna tylko go potęguje. Twórcom udało się zgromadzić na planie prawdziwą plejadę gwiazd. Nawet w rolach drugoplanowych występują aktorzy, których nazwiska na zawsze wpisały się w historię kina. Ten szalony, szalony świat okazał się prawdziwym sukcesem komercyjnym, a także obrazem, który z miejsca stał się klasykiem gatunku.
Statuetka Oscara (najlepsze efekty dźwiękowe) oraz nagroda Laurel Award.

Ten szalony, szalony świat
It's a Mad Mad Mad Mad World
1963, USA
komedia
158 min
Stanley Kramer

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (6 votes)

Galeria