• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Tacy byliśmy

Sydney Pollack - jeden z mistrzów amerykańskiego kina, nieżyjący już reżyser, producent i aktor - na początku lat 70. sięgnął po powieść Arthura Laurentsa, angażując wielkie gwiazdy.
 
Lata 30. W amerykańskim college'u poznaje się dwójka młodych studentów, Katie Morosky i Hubbell Gardner. Pozornie dzieli ich wszystko: miejsce urodzenia, pochodzenie społeczne, temperament, zaangażowanie polityczne i sposób patrzenia na świat. Ona jest wojującą socjalistką, on wysportowanym przystojniakiem myślącym o wygodnym życiu. Lecz przeciwieństwa się przyciągają i niebawem między Katie i Hubbellem wybucha miłość. Jednak w ciągu 20 lat ich uczucie będzie narażone na wiele niebezpieczeństw, ciężkich prób i wyzwań, które ostatecznie okażą się nie do przezwyciężenia.
 
"Tacy byliśmy" to wyrafinowane połączenie melodramatu i polityki, historii miłosnej z freskiem obyczajowym. Historia jest stale obecna w tle: od hiszpańskiej wojny domowej lat 30. po zimnowojenną atmosferę lat 40. i 50. oraz komisję McCarthy'ego. Jednak głównym motorem napędowym obrazu Pollacka jest uczucie łączące bohaterów. Reżyser eksponuje różnice między Katie a Hubbellem, widząc w tym związku metaforę amerykańskiego społeczeństwa, jego różnorodności, lecz także oczywistych napięć. Twórca "Czyż nie dobija się koni?" i "Tootsie" buduje pogłębione, autentyczne psychologicznie postacie, poddając je życiowym próbom. Momenty urokliwe, o nostalgicznym wyrazie, konfrontowane są z surową prozą życia, tworząc razem wiarygodną mozaikę. Na wydźwięk wątku melodramatycznego zwracał uwagę krytyk, Artur Majer: "Melodramatyzm jest tutaj wielce intelektualny. Nie interweniuje zły los, nie ma tragicznego wyboru między dobrem osobistym a dobrem społecznym (rodzinnym). Jest za to rozsądek, który przecież wcale nie czyni rozstania lżejszym".
 
Inteligentne dialogi, wspaniałe aktorstwo Barbry Streisand i Roberta Redforda, a także nagrodzona Oscarami muzyka Marvina Hamlischa to największe atuty filmu Pollacka. Poza Oscarami film zdobył Złoty Glob, nagrodę David di Donatello oraz statuetkę Grammy.

Tacy byliśmy
Way We Were, The
1973, USA
melodramat
114 min
Sydney Pollack

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria