• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Światła sceny

Nicolas Hytner, urodzony w Manchesterze reżyser, zwrócił uwagę już swoimi pierwszymi filmami. Debiutanckie Szaleństwo Króla Jerzego zdobyło nagrodę BAFTA, a kolejny obraz Czarownice z Salem otrzymał nominację do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Światła sceny to starannie zrealizowany film muzyczny według scenariusza Carol Heikkinen.

Prestiżowa nowojorska szkoła American Ballet Company. Właśnie skończył się nabór nowego rocznika utalentowanych, młodych tancerzy. Jest ich kilkunastu, a stawka to zaledwie kilka miejsc w zespole prowadzonym przez surowego dyrektora szkoły, Jonathana Reevesa. Jedną z adeptek szkoły jest Jody, która mimo pracowitości i niewątpliwego talentu zdaje się odstawać od reszty grupy. Daje jej to wyraźnie do zrozumienia dyrektor Reeves. Innego zdania jest Cooper Nielson – zdolny, młody choreograf. Jody szybko wpada Cooperowi w oko. Jak się wkrótce okaże, oboje połączy nie tylko taniec, ale i uczucie. Nielson oznajmia, że Jody będzie jedną z najważniejszych tancerek w jego najnowszej choreografii. Dziewczyna jest w kropce. Nie wie, czy o szczęśliwej dla niej decyzji zadecydowała bliskość z Cooperem, czy jej umiejętności taneczne.

Nicolas Hytner wykazał się przy Światłach sceny nie tylko dużym wyczuciem konwencji filmu muzycznego. Jego obraz ukazuje świat baletu od strony kuchni. Młodzi uczniowie nowojorskiej szkoły szybko zdają sobie sprawę, jak wiele dzieli ich od wymarzonej kariery. Jak wiele pracy muszą włożyć, ile wyrzeczeń i poświęceń trzeba będzie ponieść, aby stać się znakomitym tancerzem. Twórcy postawili na autentyzm, pokazując żmudne treningi, a także napięcia psychiczne, które wiążą się z monotonią zajęć i chęcią przekonania do siebie dyrekcji szkoły. To również opowieść o dojrzewaniu, wchodzeniu w dorosłe życie, o uczuciach, emocjach i pasji tańca. Pochodzący z różnych środowisk bohaterowie są wielowymiarowi, każdy ma inny charakter i temperament. Dużą zaletą obrazu Hytnera jest wiarygodność. Do głównych ról zatrudniono profesjonalnych tancerzy baletowych, którym rozterki i radości bohaterów nie były obce. Warto zwrócić uwagę na muzykę George’a Fentona oraz znakomitą choreografię wyróżnioną American Choreography Award

Oceń film

Brak głosów

Galeria