• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Strach na wróble

Jerry Schatzberg, amerykański reżyser urodzony w Nowym Jorku, to twórca kojarzony przede wszystkim z dwoma klasycznymi już filmami z lat 70. Narkomani  z 1971 roku zwróciły uwagę tak szerokiej widowni, jak i krytyki. Późniejszy o dwa lata Strach na wróble okazał się opus magnum Schatzberga. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes, stając się jednym z ikonicznych obrazów kina amerykańskiego tamtego okresu.

Max i Lion to dwóch mężczyzn żyjących niejako na marginesie społeczeństwa. Starszy z nich Max często popadał w konflikty z prawem. Kolejna bójka skończyła się sześcioletnim wyrokiem więzienia. Max właśnie kończy odsiadkę i opuszcza zakład karny z mocnym postanowieniem odmiany losu. Wesoły i gadatliwy Lion kilka lat temu porzucił będącą w ciąży dziewczynę i zaciągnął się do pracy na morzu. Obecnie chce odnaleźć kobietę i poznać w końcu swoje dziecko. Max jest człowiekiem zamkniętym w sobie, o dość gwałtownym usposobieniu. W więzieniu uskładał małą sumkę i planuje założenie myjni samochodowej w Pittsburgu. Obaj spotykają się w Kalifornii i postanawiają ruszyć na Wschód. Po drodze podejmują się dorywczych prac, poznają przedziwnych ludzi, a także wchodzą w konflikt z prawem. Czy marzenia o lepszej przyszłości mają szansę się spełnić?

Strach na wróble […] sięga w istocie do rdzennych elementów amerykańskiej tradycji kulturowej: poszukiwania swego szczęśliwego miejsca na ziemi przez powszednich ludzi w ruchu, rolling stones […] i męskiej przyjaźni w doli i niedoli , znanej z Twaina, Londona, Steinbecka” – celnie zauważa Adam Garbicz. Jerry Schatzberg korzysta z klasycznej dla kina amerykańskiego konwencji kina drogi (road movie), lecz jednocześnie nasyca ją autorskimi pomysłami. Bohaterowie, mimo odmiennych charakterów, razem przemierza kraj cementując z każdym kilometrem swoją specyficzną relację. Ci życiowi outsiderzy nie są w stanie zrealizować wszystkich swoich planów, nie przechodzą jakieś fundamentalnej przemiany, lecz odnajdują przyjaźń. Wartość, która okaże się dla nich niezwykle ważna, przypominająca, iż są ludźmi w pełnym tego słowa znaczeniu. Humanistyczne przesłanie filmu Schatzberga podkreślone jest zastosowaniem starannej, często symbolicznej formy. Przejmujący realizm miesza się z metaforycznymi sekwencjami, a zdjęcia wybitnego operatora Vilmosa Zsigmonda idealnie trafiają w konwencję. Niezapomniane kreacje aktorskie to zasługa duetu Hackman - Pacino, którzy potrafią wydobyć z postaci ogromny ładunek emocjonalny. Strach na wróble to film, który zostaje w pamięci i przykład kina ponadczasowego.
 
Oprócz Złotej Palmy film nagrodzono duńską Bodil Award oraz wyróżniono japońską Kinema Junpo Award.

Strach na wróble
Scarecrow
1973, USA
dramat
107 min
Jerry Schatzberg

Oceń film

Your rating: Brak Average: 3.5 (2 votes)

Galeria