• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Ryzyko

Ben Younger, młody amerykański reżyser i scenarzysta, ma na swoim koncie dopiero dwa filmy. "Ryzyko" to jego pełnometrażowy debiut, obraz, który mimo skromnego budżetu zwrócił uwagę widzów i krytyki. Younger starannie przygotowywał się do tego projektu. Spędził rok na przyglądaniu się środowisku maklerów giełdowych, analizując funkcjonowanie firm zajmujących się sprzedawaniem akcji i obrotem ogromnymi pieniędzmi. 
Seth Davis jest obiecującym 19-latkiem. Niestety porzuca studia, marząc o szybkiej karierze, finansowej fortunie i tym samym zyskaniu zaufania ojca. Seth trafia do prężnie rozwijającej się firmy maklerskiej J.T. Martin, zwanej również „kotłownią”. Tu spotyka podobnych sobie młodych ludzi, którzy są w stanie dla pieniędzy poświęcić kawałek swojego życia. Chłopak szybko wnika w świat akcji i pozyskiwania bogatych klientów. Mija kilka miesięcy i Seth ze znakomitym wynikiem zdaje egzamin na maklera giełdowego. Kariera nabiera rozpędu. Seth utrzymuje coraz bliższe kontakty z kumplami z pracy, Chrisem i Gregiem, mentorem naszego bohatera. Powoli wychodzi jednak na jaw prawdziwe oblicze firmy J.T. Martin. Niebawem zaczyna się nią interesować FBI. Dla Setha oznacza to poważne kłopoty.
"Ryzyko" to wyrafinowany dramat z ciągotkami psychologicznymi i wciągającą intrygą sensacyjną. Twórcy umiejętnie żonglują napięciem, a fabuła okazuje się godna rasowego thrillera. Autorskie spojrzenie Bena Youngera na świat finansowej machiny funkcjonującej na granicy prawa, wykorzystującej naiwność klientów i wciągającej młodych ludzi w wir szybkich karier okazuje się gorzkie i pozbawione sentymentów. Pokolenie lat 90. to ludzie goniący za błyskawicznym sukcesem, pomnażaniem stanu kont, często wyzbyci zwykłej ludzkiej przyzwoitości i godności. Pieniądz i status społeczny jest wystarczającym wabikiem dla wielu młodych, którzy są w stanie całkowicie poświęcić się pracy, często zapominając o sobie, najbliższych i prawdziwych wartościach. Reżyser opowiada o dramacie bohatera, przestrzegając przed pazernością i kultem pieniądza. Jednocześnie odsłania mechanizmy działania firm maklerskich, oszukiwania klientów i tzw. kreatywnej księgowości. Wiarygodność obrazu to w dużej mierze zasługa starannej robocizny filmowej, a także świetnego aktorstwa. Ryzyko to film przywołujący najlepsze tradycje amerykańskiego kina o tej tematyce i obrazy takie jak "Wall Street" czy "Glengarry Glen Ross".
Nagroda specjalna jury na festiwalu we francuskim Deauville.

Ryzyko
Boiler Room
2000, USA
thriller
114 min
Ben Younger

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (2 votes)

Galeria