• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Przed metą

Robert Towne to niezwykle ceniony amerykański scenarzysta, kojarzony z takimi filmami jak Chinatown, Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp czy Mission: Impossible. To również producent i reżyser. Ma na swoim koncie cztery pełnometrażowe obrazy, a Przed metą uważa się, obok Tequila Sunrise, za najlepsze jego osiągnięcia reżyserskie.

Steve Prefontaine to niezwykle uzdolniony, młody biegacz. Studiuje na Uniwersytecie w Oregonie, gdzie poznaje trenera Billa Bowermana. Od tego momentu kariera sportowa Steve’a nabiera rozpędu. Bowerman jest prawdziwym fachowcem, a utalentowany biegacz ma w sobie olbrzymią determinację. Steve jest zakochany w bieganiu, jest to dla niego swoista filozofia życia. Szybko przychodzą pierwsze sukcesy. Prefontaine staje się niekwestionowanym czempionem biegów średnich i długich w USA. Przygotowuje się do olimpiady w Monachium w 1972 roku. Jednocześnie staje się niezwykle popularną osobą, sportowcem, który z powodzeniem propaguje jogging i kreuje modę na bieganie. Ale nie wszystko w życiu idzie mu zgodnie z marzeniami, a trener nie raz jeszcze będzie musiał wyciągnąć pomocną dłoń…

Przed metą to jeden z najbardziej wyrazistych dramatów sportowych. Twórcy opowiadają poruszającą, autentyczną historię znanego amerykańskiego biegacza, Steve’a Prefontaine’a. Historię dochodzenia do sportowej doskonałości, przyjaźni między zawodnikiem i trenerem, a także perypetii osobistych sportowca. Życie dopisało smutny epilog, więc i film nie unika gorzkiej faktografii. Obraz Towne’a to jednocześnie opowieść o pięknie sportu, ludzkiej determinacji i chęci przełamywania własnych słabości. Bieganie ukazane zostało jako swoista filozofia życia, której sens wykracza daleko poza sport. Przed metą, oprócz głównego wątku sportowego, opowiada także o związku bohatera z ukochaną Mary Marckx, poznaną w college’u. Klasa filmu Towne’a to nie tylko znakomity scenariusz, lecz także rasowe aktorstwo. W główną rolę świetnie wcielił się Billy Crudup, a wyróżnienie za postać trenera Bowermana (Golden Satellite Award) przypadło Donaldowi Sutherlandowi. 

Przed metą
Without Limits
1998, USA
dramat
114 min
Robert Towne

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (5 votes)

Galeria