• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Pocztówki znad krawędzi
Salon filmowy

Mike Nichols to twórca, którego filmy zna praktycznie każdy szanujący się kinoman. Autor takich obrazów jak Absolwent, Paragraf 22 czy Pracująca dziewczyna realizuje w roku 1990 film na podstawie bestselerowej, autobiograficznej powieści i scenariusza Carrie Fisher (pamiętna księżniczka Leia z Gwiezdnych wojen). Nichols jak zwykle gromadzi na planie aktorską śmietankę.

Suzanne Vale jest aktorką, która w swojej karierze jakoś nie może rozwinąć skrzydeł. Ponadto od lat żyje w cieniu sławnej matki, Doris Mann, która pamięta najwspanialsze czasy Hollywood. Rozczarowania zawodowe są jedną z przyczyn pogłębiającej się depresji Suzanne. Wpada w alkoholizm, nie stroni od narkotyków. Pewnego dnia, po przedawkowaniu, trafia do szpitala. Wydaje się, że jej kariera aktorska zostanie przerwana na dłużej. Producenci dają jednak Suzanne szansę na nową rolę - musi tyko być pod opieką kogoś bliskiego. Wtedy, po latach chłodnych kontaktów, pojawia się matka Suzanne. Doris okazuje się wielce pomocna. Obie kobiety zbliżają się do siebie, odsuwając na bok dawne urazy.

Mike Nichols nie boi się odważnych tematów. Biorąc na warsztat powieść znanej w środowisku hollywoodzkim Carrie Fisher, córki Debbie Reynolds (Deszczowa piosenka), dotykającą bolesnych chwil z przeszłości aktorki, najłatwiej było wybrać formułę dramatu. Nichols potrafi jednak opowiadać o trudnych sprawach w lekki sposób, mieszać powagę z elementami komediowymi. Gorzki obraz kulis wielkiej machiny filmowej, blichtr Hollywoodu i cena, którą można zapłacić za życie w takim świecie wypada w Pocztówkach znad krawędzi niezwykle wiarygodnie. Nichols po raz kolejny udowadnia, że filmowy warsztat ma w jednym palcu. Obraz charakteryzuje się płynnym montażem, fabuła przykuwa uwagę,  a zdjęcia Michaela Ballhausa (Kolor pieniędzy, Ostatnie kuszenie Chrystusa) i muzyka Carly Simon to klasa sama w sobie. Nazwiska aktorów gwarantowały odpowiedni poziom. Szczególnie kreacje Meryl Streep i Shirley MacLaine zapadają na długo w pamięci. Kino ze znakiem jakości.

American Comedy Award oraz wyróżnienie krytyki londyńskiej.

Pocztówki znad krawędzi
Postcards from The Edge
1990, USA
komediodramat
98 min
Mike Nichols

Oceń film

Brak głosów

Galeria