• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Płonące siodła

Mel Brooks (prawdziwe nazwisko Melvin Kaminsky) to jeden z najbardziej znanych amerykańskich twórców komediowych. Debiutował w roli reżysera w 1968, a Płonące siodła są trzecim filmem w jego dorobku. Brooks to także wspaniały aktor, ceniony producent i scenarzysta.
 
Małe miasteczko na Dzikim Zachodzie. Wobec tego miejsca i jego mieszkańców niecne plany ma biznesmen Hedley Lamarr. Zamierza jak najtaniej kupić ziemię, aby poprowadzić linię kolejową. Nie cofnie się przed niczym, również przed skorumpowaniem wpływowego gubernatora. W miasteczku szeryfem zostaje czarnoskóry Bart. Lamarr oraz gubernator liczą, że Bart nie da sobie rady na stanowisku i chaos pomoże w realizacji ich zamysłów. Nie wszystko jednak idzie po ich myśli. Postanawiają zwrócić się o pomoc do bezlitosnego bandyty, Taggarta. Ten wraz ze swoja bandą najeżdża miasteczko. Bart razem z mieszkańcami muszą stawić im opór.
 
Błyskotliwa parodia klasycznych westernów. Scenariusz, którego współautorem był Brooks, pozwolił na wyśmianie typowych motywów i toposów westernowych. W Płonących siodłach wszystko postawione jest na głowie. Brooks co chwila zaskakuje widza nieskrępowaną wyobraźnią, szalonymi gagami i nieprawdopodobnymi zwrotami akcji. Farsa pędzi w zawrotnym tempie, żarty piętrzą się urągając zdrowemu rozsądkowi, a humor (również słowny) często oscyluje na granicy dobrego smaku. Przez ekran paraduje cała galeria niezwykłych postaci: Indianin mówiący w jidysz, wiecznie podchmielona tancerka czy czarnoskóry szeryf. Komedia Brooksa podzieliła krytykę, lecz – jak to zazwyczaj bywa z filmami autora Kosmicznych jaj – publiczność tłumnie stawiła się w kinach. Znakomite kreacje Cleavona Little, Gene’a Wildera, Slima Pickensa i samego Mela Brooksa. Muzyka Johna Morrisa, stałego współpracownika Brooksa.
 
Trzy nominacje do Oscara i wyróżnienieWriters Guild of America za scenariusz.

Płonące siodła
Blazing Saddles
1974, USA
komedia
89 min
Mel Brooks

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria