• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Passionada

Kanadyjski reżyser i producent Dan Ireland zrealizował do tej pory kilka pełnometrażowych filmów. Już debiutancki The Whole Wide World został zauważony na festiwalu w Sundance, a kilka lat później twórca nakręcił bezpretensjonalną komedię romantyczną. Passionada okazała się nawiązywać do najlepszych tradycji gatunku.
W małej, rybackiej wiosce w New Bradford żyje spora populacja Portugalczyków. Między innymi czarująca wdowa Celia Amonte, która na morzu straciła ukochanego męża. Odtąd kobieta nie jest zainteresowana mężczyznami, wierząc, że nie zazna już w życiu miłości. Takiej postawy nie akceptuje jej nastoletnia córka Vicky i próbuje namówić matkę na internetowe randki. Celia nie chce jednak o tym słyszeć, skupiając się na ciężkiej pracy i amatorskim śpiewaniu fado. Sytuacja ulegnie zmianie, gdy do miasteczka przybędzie przystojny Charles Beck. Mężczyzna od razu zwraca uwagę na piękną wdowę. Choć nie mówi jej całej prawdy o sobie. Charles bowiem jest nałogowym hazardzistą. Wkrótce Vicky odkrywa słabość mężczyzny, lecz postanawia wykorzystać tajemnicę do własnych celów. W zamian za milczenie, Charles ma ją nauczyć karcianych sztuczek.
Urocza, ujmująca klimatem komedia romantyczna. Twórcom udało się wiarygodnie oddać rytm codziennej egzystencji małej rybackiej wioski i jej mieszkańców. Osiągnięto efekt naturalności, podglądania nieupozowanego życia, co jest w filmie zadaniem niełatwym. Obserwujemy historię rodzącego się (oczywiście z perypetiami) uczucia, mając jednocześnie wgląd w obyczajowość i kulturę portugalskiej mniejszości. Całości towarzyszy ujmująca muzyka. Znakomicie wypadają aktorzy, również ci w rolach drugoplanowych. Szczególnie efektowne kreacje stworzyli: zmysłowa Sofia Milos jako Celia i Jason Isaacs jako niepoprawny hazardzista Charles. Świetną robotę wykonał operator Claudio Rocha. Passionada to przykład kina niskobudżetowego, nakręconego z dużym wyczuciem filmowej formy. Obraz, który można polecić każdemu.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (3 votes)

Galeria