• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Oto jest głowa zdrajcy

Fred Zinnemann, autor tak słynnych filmów jak W samo południe czy Stąd do wieczności, realizuje w 1966 ryzykowne przedsięwzięcie. Wskutek nieufności Hollywoodu co do opłacalności projektu, a także tematu, który skupia się na stronie psychologicznej, dysponuje niewielkim budżetem, lecz również całkowitą swobodą twórczą. Efekt przerasta wszelkie oczekiwania. Film zostaje obsypany prestiżowymi nagrodami, stając się jednocześnie frekwencyjną niespodzianką sezonu.

Lata 30. XVI wieku w Anglii. Czas panowania Henryka VIII, władcy silnego, lecz i kapryśnego, dążącego do władzy absolutnej. Monarcha chce rozwodu z Katarzyną Aragońską, aby poślubić Annę Boleyn, którą jest zauroczony. Papież jednak odmawia wydania zgody na rozwód i dochodzi do schizmy. Henryk VIII proklamuje powstanie Kościoła Anglii i staje na jego czele. Teraz potrzebuje kogoś, kto doprowadzi do zerwania małżeństwa w świetle prawa. Wybór pada na Tomasza Morusa, świeżo upieczonego kanclerza, wybitnego katolickiego humanistę, czołową postać europejskiego Odrodzenia. Jednak autor "Utopii" nie zamierza ulegać królowi, gdyż jest to sprzeczne z zasadami, które wyznaje. Dochodzi do konfliktu. Monarcha wymaga od wielkiego myśliciela posłuszeństwa, a Morus jest nieprzejednany w swoich poglądach. Henryk VIII postanawia ostatecznie rozwiązać sprawę. Przejmujący, zmuszający do myślenia dramat dziejący się w burzliwym dla Anglii i Europy wieku XVI. Opowiada o wielkiej historii i jej mechanizmach, stawiając w centrum bolesny, wstydliwy epizod, czyli konflikt Tomasza Morusa i króla Henryka VIII.

Reżyser Fred Zinnemann, bazując na znakomitym scenariuszu Roberta Bolta (według własnej sztuki), akcentuje ludzki dramat, odsłaniając kulisy władzy. Kameralny dramat postaw jest tu ważniejszy niż inscenizacyjny rozmach czy widowiskowość jako wartość sama w sobie. Nie oznacza to jednak, iż obrazowi amerykańskiego reżysera można cokolwiek zarzucić w kwestiach czysto filmowych. Narracja jest płynna, fabuła wciąga, a precyzyjna realizacja, montaż, dialogi i muzyka zdają się skupiać na najmniejszym nawet detalu. Wybitnie z niełatwego zadania wywiązali się odtwórcy głównych ról, szczególnie niezapomniany Paul Scofield jako Tomasz Morus, przypominając o sile angielskiego aktorstwa. W swojej błyskotliwej analizie filmu Zinnemanna reżyser i teoretyk kina Grzegorz Królikiewicz zwraca uwagę na akcentowanie roli zła w świecie i historii, ukazanie w obrazie uniwersalnego mechanizmu władzy i przemocy, która od pokoleń zaraża ludzi.

Sześć statuetek Oscara, siedem nagród BAFTA, cztery Złote Globy, liczne wyróżnienia krytyków filmowych, a także nagroda na festiwalu w Moskwie.

Oto jest głowa zdrajcy
A Man for All Seasons
1966, Wielka Brytania
116 min
Fred Zinnemann

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria