• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Nell

Dzikie tereny Północnej Karoliny. W leśnej chacie nad brzegiem jeziora umiera stara kobieta. Odnajduje ją miejscowy szeryf i wzywa lekarza, Jerome’a Lovella. Ten przypadkiem dokonuje szokującego odkrycia. Z denatką, która w okolicy uchodziła za samotną, mieszkała młoda kobieta. Okazuje się, iż to córka zmarłej, o istnieniu której nikt do tej pory nie wiedział. Nell, bo tak ma kobieta na imię, żyła wraz z matką w całkowitym odosobnieniu. Jest na wpół dzika, mówi niezrozumiałym językiem, jest wystraszona i wycofana. Lovell po początkowych wahaniach postanawia zająć się całą sprawą. Czuje, iż nie może zostawić Nell samej sobie, a pomoc jest niezbędna, aby kobieta zaczęła normalnie żyć. Lovell informuje o wszystkim zdolną panią psycholog, Paulę Olsen. Niestety mężczyzna szybko zaczyna żałować swojej decyzji, gdyż Olsen chce przenieść Nell do szpitala psychiatrycznego, aby kontynuować badania nad fascynującym przypadkiem. Lovell musi interweniować. Niebawem o losie Nell ma zadecydować miejscowy sąd. Paula Olsen godzi się na eksperyment. Ma wraz z Lovellem obserwować „dziką” kobietę i pomóc w wydaniu sprawiedliwego wyroku. To będą tygodnie, których cała trójka bohaterów nie zapomni na długo. Czy Nell będzie zdolna do samodzielnego życia?

Film Michaela Apteda powstał na podstawie sztuki „Idioglossia” Marka Handleya. W projekt była od samego początku zaangażowana Jodie Foster, która nie kryła fascynacji sztuką i tematem. Początkowo miała nawet reżyserować film, lecz ostatecznie zagrała główną rolę i była współproducentką obrazu. Apted, doświadczony twórca, autor Goryli we mgle, znakomicie wyczuł ideę i klimat sztuki Handleya. Stworzył przejmujący obraz opowiadający o dzikiej kobiecie z lasu, żyjącej na uboczu cywilizacji i uczącej się na naszych oczach nowych reguł gry. Nell, mimo całkowitej izolacji, okazuje się człowiekiem dobrodusznym, pełnym empatii, posiadającym rzadki dar zjednywania ludzi. Osią dramatu jest emocjonalny trójkąt, który tworzy Nell oraz lekarze: Paula i Jerome. Ich spotkanie okaże się ważne dla każdego z nich, zmieni sposób patrzenia na siebie i świat. Subtelny, często niezrozumiały świat bohaterki zostaje zestawiony z cywilizacją, drapieżnymi mass mediami goniącymi za sensacją, wścibstwem ludzi. Nell to popis aktorski, a przesiąknięte autentyzmem, wielowymiarowe kreacje Jodie Foster, Liama Neesona i Natashy Richardson zostają w pamięci.

Jodie Foster wyróżniono nagrodą David di Donatello i krytyki amerykańskiej.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (4 votes)

Galeria