• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Nędznicy

To kolejna adaptacja (pierwszą nakręcono już w 1909) wielkiej, pięcioczęściowej powieści Wiktora Hugo. Realizację powierzono duńskiemu reżyserowi. Bille August dał się poznać jako twórca znakomicie czujący duże, epickie formy, często oparte na dziełach literatury. Wystarczy przypomnieć "Dom dusz" na podstawie Isabel Allende czy "Dobre chęci" według scenariusza Ingmara Bergmana. "Nędznicy" to powieść tak rozległa, wielowątkowa, iż niezbędne stało się zaakcentowanie pewnych wątków kosztem innych. Wielce pomocny okazał się scenariusz Rafaela Yglesiasa.

Początek XIX wieku. Po 19 latach spędzonych na galerach Jean Valjean wychodzi na wolność. Mężczyzna ukradł kromkę chleba, za co trafił do więzienia na pięć lat. Niestety próby ucieczki przedłużyły karę do wielu lat katorżniczej pracy na galerach. Jean jest zatwardziałym rzezimieszkiem. Niebawem kradnie kosztowności biskupa, lecz zostaje złapany na gorącym uczynku. Duchowny, zamiast wydać go policji, oświadcza, że kosztowności są prezentem dla Jeana. Ten gest wywołuje w Valjeanie głęboki wstrząs. Mężczyzna postanawia się zmienić i czynić tylko dobro. Zostaje przemysłowcem, a wkrótce również szanowanym obywatelem. Zaczyna opiekować się córką miejscowej prostytutki Fantine i zdaje się, że jego życie nabiera w końcu prawdziwego sensu. Valjean ma jednak śmiertelnego wroga, policjanta Javerta. Ten, znając od dawna Jeana, nie wierzy w jego przemianę i zamierza ponownie zamknąć go w więzieniu. Jest rok 1832. Nastroje we Francji stają się coraz bardziej rewolucyjne.

Zetknięcie kina z literaturą tak wysokich lotów często kończy się niepowodzeniem. Filmowa adaptacja Augusta stanowi jednak wyjątek. Twórcy skupili się na wątku pojedynku między fanatycznym stróżem prawa Javertem i nawróconym przestępcą Valjeanem. Wątku, który w uniwersalny sposób mówi o winie, karze, odkupieniu i zemście, unikając przy tym sentymentalnych tonów. Nie brakuje oczywiście rozległego tła obyczajowo-historycznego. Staranność w odtworzeniu realiów epoki musi budzić podziw. Kostiumy, scenografia, plenery czy dialogi oddają ducha powieści Hugo. Wystawność adaptacji to zasługa międzynarodowej koprodukcji. Zdjęcia kręcono w Paryżu, lecz również w dużej mierze w Czechach (Praga), co nadaje filmowi szczególnego klimatu. Świetne kreacje aktorskie Liama Neesona i Geoffreya Rusha pozwoliły zbudować bohaterów wielowymiarowych, pełnych ludzkich emocji, wad i zalet. Poruszające kino.

Nędznicy
Les Miserables
1998, Niemcy, USA, Wielka Brytania
dramat
128 min
Glenn Jordan

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria