111

  • warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.

Światła sceny

Tytuł oryginalny: 
Center Stage

Nicolas Hytner, urodzony w Manchesterze reżyser, zwrócił uwagę już swoimi pierwszymi filmami. Debiutanckie Szaleństwo Króla Jerzego zdobyło nagrodę BAFTA, a kolejny obraz Czarownice z Salem otrzymał nominację do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Światła sceny to starannie zrealizowany film muzyczny według scenariusza Carol Heikkinen.

Nowy rocznik adeptów prestiżowej szkoły baletowej w Nowym Jorku - ambicje, rozczarowania, miłości, a przede wszystkim taniec.

Raj dla dwojga

Tytuł oryginalny: 
Un paradiso per due

Alice jest biologiem specjalizującym się w badaniu zwierząt morskich. Od jakiegoś czasu żyje wraz ze swoją córką Margheritą na odludnej plaży na Sardynii. Plaże i pejzaże są tu tak urocze i nieskażone cywilizacją, że szybko stają się obiektem pożądania różnych inwestorów. Jednym z nich jest Carlo, biznesman pozbawiony skrupułów, który się nie cofnie przed niczym dla osiągnięcia zysku. Carlo chce wybudować kompleks luksusowych apartamentów, lecz zadanie okaże się niełatwe. Musi pokonać opór Alice i w tym celu zaczyna udawać ekologa.

Fałszywy ekolog i piękna pani biolog, rajska plaża i rodzące się uczucie...

Noc amerykańska

Tytuł oryginalny: 
La nuit américaine
Ekipa filmowa pod kierunkiem reżysera Ferranda ma zrealizować wystawny melodramat. W projekt zatytułowany Przedstawiam wam Pamelę zaangażowane są wielkie gwiazdy. Jednak od początku pojawiają się problemy – tak czysto ludzkie, jak i techniczne. Znana aktorka Julie popada w depresję, jej partnerka, starzejąca się Severine ma wyraźne problemy z alkoholem. Grający głównego bohatera Alphonse zadręcza wszystkich swoimi kaprysami, a żona kierownika produkcji co rusz wpada w szał, dezorganizując pracę.
Film w filmie, czyli François Truffaut bardzo osobisty.

Bonnie i Clyde

Tytuł oryginalny: 
Bonnie and Clyde

Arthur Penn to legenda amerykańskiego kina, jeden z twórców Nowego Hollywood, który przełamywał gatunkowe schematy m.in. filmu gangsterskiego i westernu. Zmarły w 2010 roku reżyser ma na swoim koncie tak znakomite tytuły jak Cudotwórczyni, Restauracja Alicji, Mały Wielki Człowiek czy Przełomy Missouri. Zrealizowany w 1967 Bonnie i Clyde"wzbudził w roku premiery gorące dyskusje, jednocześnie zdobywając rzesze wielbicieli oraz uznanie na świecie.
 

Warren Beatty i Faye Dunaway pod okiem Arthura Penna definiują na nowo kino gangsterskie.

W cieniu przeszłości

Tytuł oryginalny: 
The Spitfire Grill

Małe miasteczko Gilead w stanie Maine. Senny rytm codziennej egzystencji przerywa przybycie młodej Percy Talbott. Dziewczyna właśnie wyszła z więzienia i zamierza rozpocząć nowe życie. Nie wszystkim mieszkańcom podoba się przybysz. Na szczęście dla Percy pomocy udziela jej miejscowy szeryf. Znajduje jej pracę w restauracji. Tu Percy poznaje właścicielkę lokalu, ekscentryczną Hannah, a także kelnerkę Shelby. Wszystko wydaje się być na dobrej drodze. Zapomnieć o więziennej przeszłości pomaga bohaterce również Joe, drwal, w którym dziewczyna się zakochuje.

Małomiasteczkowa Ameryka i Ellen Burstyn: jak pomóc dziewczynie zwolnionej z więzienia?

Moby Dick

Tytuł oryginalny: 
Moby Dick

Johh Huston to jeden z największych twórców w dziejach amerykańskiego kina. Reżyser, scenarzysta, producent i aktor znany przede wszystkim jako autor klasycznych filmów czarnych często sięgał po literaturę najwyższych lotów. Twórca, który już debiutanckim "Sokołem maltańskim" wszedł do historii kinematografii, realizuje adaptację nieśmiertelnej powieści Hermana Melville'a. Adaptację najbardziej udaną z dotychczasowych, gdyż łączącą pełną werwy opowieść przygodową z symboliczną, intelektualną wymową książki.
 

Gregory Peck, John Huston i najsłynniejszy wieloryb.

Na wschód od Edenu

Tytuł oryginalny: 
East of Eden

Elia Kazan, urodzony w Stambule wybitny amerykański reżyser, po sukcesach "Tramwaju zwanego pożądaniem" i "Na nabrzeżach" sięga po prozę Johna Steinbecka. Wielowątkowa, epicka powieść wymagała odpowiedniej obróbki. Ze swojego zadania znakomicie wywiązał się scenarzysta Paul Osborn skupiając się na nośnym wątku rodzinnego konfliktu pokoleń.
 

James Dean i Elia Kazan czytają Steinbecka.

Gigi

Tytuł oryginalny: 
Gigi

Po spektakularnych sukcesach "Amerykanina w Paryżu" czy "Wszyscy na scenę" Vincente Minnelli realizuje muzyczną komedię "Gigi". Film został oparty na krótkiej powieści Colette, a za piosenki i stronę scenariuszową odpowiadali Frederick Loewe i Alan Jay Lerner, twórcy wsławieni musicalem My Fair Lady. "Gigi" okazała się prawdziwym hitem amerykańskich ekranów, a także Oscarowym zwycięzcą. Film zdobył 9 statuetek Akademii.

Leslie Caron w ekranizacji Colette spod ręki Minellego.

Bronco Billy

Tytuł oryginalny: 
Bronco Billy

Już na początku lat 80. Clint Eastwood starał się zerwać z szufladką, do której został włożony. Bronco Billy, mimo westernowej scenerii, to bardziej dramat z elementami komedii i filmu o miłości. Bohater grany przez reżysera to nie superman, a człowiek wyobcowany, nostalgiczny, szukający szczęścia. Obraz nietypowy, niejednoznacznie oceniany, lecz dający próbkę autorskiego stylu Eastwooda.

Clint Eastwood sprawdza, co zostało z mitu Dzikiego Zachodu.
Powiązane: 

Eliza

Tytuł oryginalny: 
Elisa

Poruszający dramat Jeana Beckera, francuskiego reżysera i scenarzysty. Historia naprawiania bolesnej przeszłości swą emocjonalną siłę zawdzięcza przede wszystkim aktorom, naturalnej Vanessie Paradis oraz jak zawsze znakomitemu, Gérardowi Depardieu.
 

Vanessa Paradis i Gerard Depardieu w poruszającym dramacie o przełamywaniu traum.
Subskrybuje zawartość