• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Miejsca w sercu

Robert Benton to znakomity scenarzysta i reżyser, twórca kręcący filmy sporadycznie. Jednak właściwie każdy jego obraz to duże wydarzenie. Po sukcesie "Sprawy Kramerów" Benton sięga znów po tematykę obyczajową, umiejscawiając akcję w swoim rodzinnym, teksańskim miasteczku Waxahachie.
 
Lata 30. XX wieku. Małe miasteczko w Teksasie. Czas Wielkiego Kryzysu i prohibicji. Ednę Spalding wraz z dwójką małych dzieci spotyka tragedia. Wskutek postrzału ginie mąż i ojciec rodziny, miejscowy policjant. Z dnia na dzień kobieta zostaje bez środków do życia, zbyt słaba, aby sama prowadzić farmę. Na szczęście pomoc przychodzi z najmniej spodziewanej strony. To nie społeczność miasteczka, a wędrowny, czarnoskóry robotnik Moze okaże się wybawieniem. Mężczyzna specjalizuje się w uprawie bawełny i postanawia pomóc bezradnej wdowie. Dla Edny to nieoceniona pomoc i niebawem Moze zaczyna być traktowany jak członek rodziny. To nie podoba się wielu mieszkańcom. Nad rodziną Spaldingów zbierają się ciemne chmury.
 
Wyrazisty dramat z ciekawie prowadzonym wątkiem miłosnym. Reżyser i scenarzysta cofa się do swoich lat dziecinnych, portretując bezkresne przestrzenie Teksasu i jego mieszkańców. Ukazując zmagania wdowy z przeciwnościami losu, gloryfikuje jej energię, wiarę w ludzi i hart ducha. Problemy związane z rasizmem i wszelkimi uprzedzeniami są dodatkowym wyzwaniem dla Edny, która niejako uosabia przemianę społeczeństwa amerykańskiego w obliczu nowych wyzwań. Ciężka praca i głęboka przyjaźń okazują się wartościami samymi w sobie, pozwalającymi znaleźć sens w ciężkich czasach. Benton stawia na realizm, jednocześnie pogłębiając portrety psychologiczne bohaterów. Świetny scenariusz pozwala wydobyć najdrobniejsze niuanse między postaciami, a także stworzyć barwną, wiarygodną panoramę miejscowej społeczności. Pustka wielkich przestrzeni Teksasu zyskuje swój ekwiwalent wizualny za sprawą znakomitego operatora Néstora Almendrosa. Wielkie kreacje stworzyli wielokrotnie nagradzani Sally Field i John Malkovich.
 
Dwie statuetki Oscara (i pięć nominacji), Srebrny Niedźwiedź i OCIC Award w Cannes, Złoty Glob dla Sally Field, wyróżnienia amerykańskiej krytyki.

Miejsca w sercu
Places in the Heart
1984, USA
dramat
107 min
Robert Benton

Oceń film

Brak głosów

Galeria