• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Lśnienie

Niewielu autorów literatury grozy i horrorów jest równie rozpoznawalnych jak Stephen King. Jego poczytne powieści doczekały się również licznych adaptacji filmowych. Mistrz Stanley Kubrick wziął na warsztat jedną z najpopularniejszych pozycji Kinga, tworząc film wybitny, wyrastający poza gatunek, jakim jest horror.

Do położonego w górach Kolorado hotelu Overlook przyjeżdża Jack Torrance wraz z żoną i kilkuletnim synkiem Dannym. Jack jest pisarzem przeżywającym obecnie kryzys twórczy. Gdy nadarza się okazja, decyduje się, aby wraz z rodziną mieszkać i pilnować hotelu opuszczonego na czas zimowych miesięcy. Jack ma nadzieję na napisanie nowej książki. Ucieczka z miasta i odosobnienie wydają się znakomitym pomysłem. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że hotel może skrywać groźną tajemnice z przeszłości. Obdarzony zdolnościami telepatycznymi mały Danny wyczuwa obecność czegoś przerażającego. Tymczasem zima odcina hotel od cywilizacji. Z dnia na dzień stan psychiczny Jacka się pogarsza. Mężczyzna zamiast tworzyć, siedzi całymi dniami przed maszyną do pisania, popadając coraz głębiej w paranoję. Sytuację pogarsza jeszcze histeryczny charakter Wendy, żony Jacka. To dopiero początek strasznych wydarzeń, które dotkną rodzinę Torrance’ów.

Lśnienie Kubricka bywa nazywane horrorem metafizycznym. Reżyser nie trzymał się wiernie prozy Kinga, a sam pisarz krytycznie podszedł do zmian wprowadzonych w scenariuszu. Kubrick nie byłby sobą, gdyby nie odcisnął na obrazie swojej niezwykłej wyobraźni i osobistej wizji kina. Ten nietypowy film grozy wciąga sugestywnym montażem, niespiesznym prowadzeniem akcji, cyzelowaniem nawet najdrobniejszych szczegółów, które zyskują metaforyczny czy wręcz symboliczny wymiar. Klimat osaczenia, osamotnienia i narastającego szaleństwa ukazany jest w formie długich, hipnotycznych ujęć (wykorzystanie nietypowych kątów widzenia kamery) oraz przeplatania scen realistycznych z fantasmagoriami bohaterów. Całości towarzyszy muzyka (Wendy Carlos, Rachel Elkind) potęgująca atmosferę grozy. Grozy, której źródło zdaje się tkwić w człowieku, dręczących go demonach i ograniczeniach. Lśnienie to film wymykający się łatwym interpretacjom, obraz, na którego temat napisano już bardzo dużo. „Wielu dostrzega analogie z bajkami o Tomciu Paluchu i Czerwonym Kapturku, zaczerpnięty z baśniowych opowieści jest pokój, do którego nie wolno wchodzić, a także wybawiciel, składający swe życie w ofierze, i podwójne znaczenie symboliczne labiryntu” – pisał krytyk Roberto Campari. Rewelacyjne kreacje Jacka Nicholsona, Shelley Duvall i kilkuletniego Danny’ego Lloyda. Arcydzieło.

Wyróżnienie Saturn Award dla Scatmana Crothersa.

Lśnienie
The Shining
1980, USA, Wielka Brytania
horror
115 min
Stanley Kubrick

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (3 votes)

Galeria