• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Lektor
Salon filmowy

Stephen Daldry jest twórcą takich filmów jak Billy Elliot i Godziny. W 2008 roku Anglik realizuje melodramat Lektor oparty na bestsellerowej powieści Bernharda Schlinka.

Niemcy. Wzięty prawnik Michael Berg wraca myślami do roku 1958, kiedy jako 15-latek poznaje 36-letnią bileterkę Hannę Schmitz. Kobieta pomaga chłopcu, który słabnie na ulicy. Po długiej chorobie Michael wraca, by jej podziękować. Tak zaczyna się romans, który dla nastolatka staje się ważną lekcją życia. Hanna i Michael spotykają się w jej mieszkaniu, ona uczy go miłości, a on czyta jej klasykę literatury światowej. Jednak pewnego dnia kobieta znika. Michael kończy szkołę i rozpoczyna studia prawnicze. Z grupą studentów ma być obserwatorem na rozpoczynającym się właśnie procesie strażniczek obozu koncentracyjnego. Na ławie oskarżonych odnajduje Hannę. Młody mężczyzna nagle musi zweryfikować swoje uczucia: czy kobieta, w której się zakochał jest potworem? Romans z Hanną i jej tajemnice wpływają na całe życie Michaela.

Już poprzednimi filmamiDaldry udowodnił, jak sprawnym jest reżyserem. Szczególnie Godziny to popis jego warsztatu, umiejętności przeniesienia na ekran złożonej struktury powieści. Podobnie jest w Lektorze. Akcja prowadzona jest w różnych planach czasowych. Daldry przeplata teraźniejszość z retrospektywami, nakreślając umiejętnie nie tylko historyczny kontekst, ale przede wszystkim psychologiczny. To opowieść o miłości, o bolesnej lekcji godzenia własnych uczuć z okrutnymi faktami. Michael jest pewien swojej pierwszej kochanki, jej uczuć, szczerości i wrażliwości, choć jednocześnie nie neguje tego, co wydarzyło się w czasie wojny. Daldry nie dąży do wyjaśnienia tajemnicy, pokazuje świat oczami Michaela, pozwalając widzowi przejść tę samą drogę, co bohater. W postać dorosłego Michaela wcielił się Ralph Fiennes, młodego zagrał David Kross, zaś niezwykłą kreację stworzyła Kate Winslet w roli Hanny.

Liczne nagrody, w tym pięć nominacji do Oscara i BAFTA Awards, cztery nominacje do Złotych Globów i statuetki dla Kate Winslet.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria