• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
W kręgu miłości

Australijski twórca Bruce Beresford został zauważony przez kinomanów i krytykę już w początkach kariery. Jego Przyjęcie u Dona, obecne na festiwalu w Berlinie w 1977, otworzyło drogę do większej kariery i możliwości realizacji filmów w USA. Beresford okazał się reżyserem wyrazistym i rozpoznawalnym, opowiadającym często o Ameryce w sposób niezwykle wiarygodny. Wystarczy wspomnieć obsypany nagrodami obraz Wożąc panią Daisy. Kilka lat po tym sukcesie Beresford realizuje kolejną opowieść osadzoną na głębokim Południu Stanów Zjednoczonych, opartą na prozie Josephine Humphreys.
 
Miasto w Karolinie Południowej. Tu, w eleganckiej dzielnicy, mieszka rodzina Odomów. Małżeństwo z 27-letnim stażem, którego owocem są dwie dorastające córki, wydaje się żyć w harmonii. Warren niedawno przeszedł na emeryturę, spędza z żoną Helen i młodszą córką Lucille więcej czasu niż kiedykolwiek. Okazuje się, iż szczęście rodzinne jest tylko złudzeniem. Pewnego dnia 17-letnia Lucille wracając ze szkoły zastaje w domu list, w którym matka informuje wszystkich o swoim odejściu. Warren po otrzymaniu informacji od córki jest zdruzgotany. Zdaje się nie rozumieć decyzji żony i niebawem wpada w depresję. Lucille postanawia pomóc ojcu, lecz naprawienie całej sytuacji okaże się nie lada wyzwaniem.
 
Bruce Beresford to wnikliwy obserwator. Już od pierwszych jego filmów można zauważyć umiejętność portretowania bohaterów, przyglądania się postaciom, dar realistycznego, często gorzkiego oglądu. Nie inaczej jest i tutaj. W kręgu miłości to obraz rozpadu lub wręcz kondycji współczesnej amerykańskiej rodziny. Bohaterowie wydają się przeciętnymi ludźmi, pełnymi wad, ale też i zalet, po prostu podobnymi do nas. To przenosi całą historię w wymiar uniwersalny, niezależny od czasu czy miejsca. Mimo tego nie brakuje w filmie Beresforda dbałości o tło obyczajowe. Wspaniale oddano leniwy rytm amerykańskiego Południa, podkreślony niespiesznym montażem. Zmienna w tonacji opowieść wciąga niepostrzeżenie, a świat oglądany oczami 17-letniej Lucille, skupienie na emocjach i relacjach międzyludzkich wypada niezwykle naturalnie. Słodko-gorzka wymowa filmu, żonglowanie nastrojami nie byłoby możliwe, gdyby nie znakomite aktorstwo. Klasą dla siebie są Albert Finney i Jill Clayburgh, a dodatkowym atutem obecność współpracowników, czyli scenarzysty, producenta i autora zdjęć, z którymi Beresford pracował już wcześniej. Niepozorne, lecz zostające w pamięci kino.

W kręgu miłości
Rich in Love
1993, USA
dramat
101 min
Bruce Beresford

Oceń film

Brak głosów

Galeria