• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Jakub kłamca

Peter Kassovitz, twórca urodzony na Węgrzech, Żyd, który tworzy z sukcesami od lat 70. we Francji, postanawia przenieść na ekran powieść Jurka Beckera. To już druga filmowa adaptacja tej prozy, lecz z całą pewnością bardziej znana niż wersja z roku 1975, produkcji dawnej NRD. Jurek Becker, pisarz urodzony w Łodzi, opowiada o życiu w getcie żydowskim w czasie II wojny światowej na podstawie własnych przeżyć.
 
Rok 1944 w okupowanej przez nazistów Polsce. Tutaj w getcie żyje Jakub, ubogi Żyd, właściciel małej kawiarenki. Rzeczywistość getta staje się coraz bardziej nie do wytrzymania. Giną niewinni ludzie, a niektórzy, nie widząc nadziei, popełniają samobójstwa. Pewnego wieczoru Jakub nieświadomie narusza warunki godziny policyjnej i trafia na niemiecki posterunek, gdzie przypadkowo słyszy wiadomość radiową o nadchodzących wojskach radzieckich i porażkach hitlerowców. Jakub wraca do getta i o całym zdarzeniu opowiada swojemu przyjacielowi. Nazajutrz wszyscy są już przekonani, iż bohater posiada nielegalny odbiornik radiowy. Teraz Jakub staje przed dylematem: czy powiedzieć prawdę? A może podtrzymywać nadzieje o zbliżającym się końcu wojny i gehenny? Postanawia kłamać i zaczyna przekazywać fikcyjne wiadomości radiowe. Niebawem o istnieniu w getcie dziwnego źródła informacji dowiadują się Niemcy.
 
Film Petera Kassovitza to znakomite połączenie dramatu wojennego i wyrafinowanej komedii. Twórcom udała się rzecz dość karkołomna, czyli opowiedzieć o przerażającej codzienności żydowskiego getta w czasie II wojny światowej używając ironii i czarnego humoru. Podobno wprowadzenie sporej dawki humoru to zasługa odtwórcy głównej roli, Robina Williamsa, który po przeczytaniu scenariusza docenił jego walory: "Scenariusz przemówił do mnie z wielką siłą, łączył bowiem elementy zabawne, tragiczne i brutalne. Większość scen ukazuje normalne życie codzienne - tyle, że w obliczu narastającej grozy". Widoczna jest dbałość twórców o autentyzm. Zdjęcia kręcono w Łodzi, Piotrkowie i Budapeszcie, w miejscach pamiętających lata wojny. Docenić należy drobiazgową scenografię i kostiumy, a ciekawostką jest udział polskich aktorów w rolach drugoplanowych. Opowieść zmuszająca do myślenia, z wyrazistymi bohaterami i fabułą zawierającą uniwersalne przesłanie. Przesłanie o nadziei, która potrafi urodzić się ze zmyślenia.

Oceń film

Brak głosów

Galeria