• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Hurt Locker. W pułapce wojny
Salon filmowy

Hurt Locker. W pułapce wojnyokazał się jednym z największych zaskoczeń filmowego sezonu 2010. Obraz był już co prawda znany, szczególnie festiwalowej publiczności, gdyż powstał w 2008. Jednak prawdziwy rozgłos na całym świecie oraz nowych widzów zyskał dzięki niespodziewanemu zdobyciu sześciu Oscarów. Autorką tego sukcesu była Kathryn Bigelow – amerykańska reżyserka, producentka i scenarzystka, znana miłośnikom kina z takich obrazów jak Na fali, Dziwne dni czy K-19. W tamten pamiętny Oscarowy wieczór odniosła zwycięstwo nad swym byłym mężem Jamesem Cameronem, którego Avatar - typowany przez wszystkich - dostał tylko trzy statuetki.

Irak, 2004. Minął już rok od wybuchu wojny w Zatoce Perskiej. Obalenie reżimu Saddama Husajna nie wpłynęło zasadniczo na poziom bezpieczeństwa stacjonujących wojsk amerykańskich. Ataki i zamachy bombowe są na porządku dziennym. Współpraca miejscowych z Amerykanami jest coraz częściej fikcją. W tak trudnych warunkach przychodzi działać specjalnej jednostce saperskiej. Niedawno w akcji zginął ich dotychczasowy dowódca, a na jego miejsce przychodzi starszy sierżant William James, który nie wszystkim przypada do gustu. Jest impulsywny, działa na granicy bezpieczeństwa, nie stosuje się sztywno do rozkazów. Tymczasem części saperów z jednostki zostało już niewiele dni do opuszczenia Iraku. Nadmierne ryzyko nie jest po ich myśli.

Film Kathryn Bigelow to wojna w Iraku pokazana w sposób nie do końca typowy. Elementy kina wojennego, dramatu psychologicznego czy nawet thrillera łączą się w  paradokumentalnej formie. Hurt Locker uderza realistycznością przekazu, umiejętnością wykreowania codzienności amerykańskiego sapera w Iraku. Jednocześnie obraz daleki jest od emocjonalnego zaangażowania się autorów po którejkolwiek ze stron zbrojnego konfliktu. Film Bigelow bardziej skupia się na wpływie okoliczności na psychikę bohaterów. Permanentne przebywanie w rzeczywistości, gdzie „śmierć” jest pojęciem stale obecnym, powoduje poważne problemy u większości żołnierzy, z sierżantem Jamesem na czele. Kathryn Bigelow zdecydowanie bardziej stawia na klimat filmu niż nadmierne forsowanie akcji. Jednak obraz z każdą minutą wciąga bardziej, trzymając widza w napięciu do samego finału. Znakomite zdjęcia Barry’ego Ackroyda. Dramat, który już dziś dołączył do kanonu filmów wojennych.

Wśród nagród sześć Oscarów, sześć wyróżnień BAFTA, nagrody w Wenecji oraz liczne wyróżnienia krytyki amerykańskiej i angielskiej. 

Hurt Locker. W pułapce wojny
The Hurt Locker
2008, USA
dramat wojenny
126 min
Kathryn Bigelow

Oceń film

Brak głosów

Galeria