• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Grzeszna propozycja

Lesli Linka Glatter to amerykańska reżyserka znana nie tylko z realizacji popularnych seriali Miasteczko Twin Peaks, Ostry dyżur, Dr House czy Mentalista. Kręci też filmy pełnometrażowe, z których Grzeszna propozycja należy do najbardziej udanych.

Boston roku 1935. W jednej z lepszych dzielnic mieszka piękna pisarka, Eleanor Barret. Żyje wraz z mężem Arthurem, wpływowym prawnikiem, mężczyzną zasadniczym oraz majętnym. Marzeniem Eleanor jest urodzenie dziecka. Niestety Arthur jest bezpłodny. Jego żona wpada na odważny jak na owe czasy pomysł, a Arthur ostatecznie wyraża zgodę. Mają „wynająć” mężczyznę, aby Eleanor zaszła w ciążę. Wybór pada na młodego Rogera Martina, absolwenta Harvardu. Po namowach mężczyzna zgadza się na taki układ. Niestety już niebawem Roger zdaje sobie sprawę, że zakochał się w Eleanor. Tymczasem do pobliskiej parafii przybywa wikary, ojciec McKinnon, który wkrótce okaże się bratankiem Arthura Barreta. Wszystkie te osoby wezmą udział w dramacie - z poważnymi konsekwencjami dla każdej z nich.

„Ten film właśnie opowiada o tym jak nam, ludziom, wydaje się, że możemy kontrolować tak wiele w naszym życiu. Jak się okazuje, możemy kontrolować bardzo niedużą jego część” – mówiła w wywiadzie reżyserka, Lesli Linka Glatter. Historia małżeństwa Barretów ukazuje znakomicie konkluzje twórczyni filmu. Pomysłem wyjściowym był intrygujący scenariusz Ricka Ramage’a, który wpadł w ręce jednej z producentek Grzesznej propozycji, Diane Nabatoff. Glatter zainteresowała się projektem i zaangażowała aktorów o ustalonej klasie: Roberta Loggię, Kennetha Branagha, Madeleine Stowe i Williama Hurta. To oryginalny melodramat, łączący niebanalną historię miłosną, staranne oddanie klimatu lat 30. z sugestywną stroną formalną. Zderzenie świata konwenansów Arthura Barreta ze światem feminizującej żony, wolnej w swoich wyborach Eleanor, prowadzi w końcu do tragedii. Obraz Glatter dotyka nie tylko kwestii wolnej woli, granic wolności, ale także problemów sumienia, moralności i godności. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia Petera Sovy (Donnie Brasco) oraz muzykę Stephena Endelmana (Przeklęte ulice).

Grzeszna propozycja
The Proposition
1998, USA
melodramat
107 min

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria