• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Gettysburg

Jest rok 1863. Od dwóch lat trwa bratobójcza wojna secesyjna. Wojna o przyszłość Ameryki. Siły wciąż wydają się wyrównane i wiadomym jest, że musi dojść do decydującego starcia. 1 lipca pod miastem Gettysburg w stanie Pensylwania spotykają się obie armie. Konfederatów prowadzi generał Lee, wojskami Unii dowodzi generał Meade. Trzydniowa, krwawa bitwa przyniesie tysiące ofiar (ich liczbę ocenia się na ponad 51 tysięcy) i rannych, lecz okaże się kluczowa. Mimo podobnej liczby zabitych, praktycznie nierozstrzygniętego wyniku samego starcia, szala zwycięstwa przechyla się ostatecznie na stronę wojsk Północy. Armia generała Lee będzie od tej pory w ciągłej defensywie, co ostatecznie doprowadzi do końca działań wojennych w połowie 1865.

Obraz Ronalda F. Maxwella powstał na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści Michaela Shaara. Materiał i temat okazały się tak wymagające i obszerne, iż stało się jasne, że trzeba zgromadzić na produkcję duże środki finansowe. Pomocny okazał się amerykański potentat telewizyjny Ted Turner, który przeznaczył na film o największej bitwie wojny secesyjnej poważne pieniądze. Zaangażowano tysiące statystów, pracę na planie prowadzono perfekcyjnie, skorzystano z pomocy historyków, a nawet kręcono zdjęcia na autentycznych terenach pod Gettysburgiem. Efekt jest spektakularny. Obraz Maxwella to pełen rozmachu fresk batalistyczny ze znakomitymi kreacjami aktorskimi. Twórcy podjęli spore ryzyko komercyjne, gdyż ponad czterogodzinny metraż to rzecz nieczęsto spotykana w filmie amerykańskim. Udało się wykreować obraz daleki od czarno-białych kalek i ideologicznych uproszczeń. Gettysburg został ukazany jako miejsce kaźni – tak dla żołnierzy Północy, jak i Południa. Widzimy mężczyzn, często przyjaciół czy znajomych, którzy muszą walczyć przeciwko sobie. Bratobójczą bitwę odtworzono z ogromną dbałością o realia historyczne. Scenografia, kostiumy czy dialogi mogą zachwycić nie tylko miłośników historii. Pozwalają wszystkim widzom przyjrzeć się niejako z bliska najważniejszym wydarzeniom poprzedzającym powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Twórcy portretują wybitnych dowódców, lecz również zwykłych szeregowców, udowadniając, że bohaterstwo, poświęcenie czy odwaga to cechy i żołnierzy Unii, i Konfederacji. Klasą błysnął operator Kees Van Oostrum, a za znakomitą ścieżkę dźwiękową odpowiedzialny był Randy Edelman. Gettysburg to kino widowiskowe i epickie, a jednocześnie jeden z najlepszych amerykańskich filmów batalistycznych.

Gettysburg
Gettysburg
1994, USA
cz. I - 137 min, cz. II - 108 min
Ronald F. Maxwell

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (6 votes)

Galeria