• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Geronimo: Amerykańska legenda
Dziki Zachód

Walter Hill to amerykański reżyser, scenarzysta i producent, który często w swojej twórczości sięga do formuły westernu. Kojarzony jest z takimi tytułami jak Straceńcy, Dziki Bill czy Przerwany szlak. W 1993 podjął się próby ukazania na ekranie historii słynnego indiańskiego wojownika, Geronimo.

W drugiej połowie XIX wieku konflikty na kontynencie amerykańskim pogłębiły się. Napływający ze świata biali osadnicy za wszelką cenę starali się zająć ziemie, które pierwotnie należały do Indian. Wskutek wielu niedotrzymanych przez białych porozumień oraz interwencji zbrojnych Indianie są coraz częściej zamykani w rezerwatach. Jednym z rdzennych mieszkańców, który nie zgadza się na takie traktowanie jest Geronimo. Mężczyzna jest Apaczem, wodzem Indian Chiricahua. Geronimo nie tylko stawia opór białym, ale musi walczyć także z innymi, skłóconymi ze sobą plemionami indiańskimi. W 1885 roku Geronimo po raz kolejny podejmuje próbę oporu. Wyprowadza z rezerwatu swoich współbraci i ukrywając się w górach północnego Meksyku zaczyna wojnę partyzancką. Przez kilkanaście miesięcy sieje postrach w okolicy, będąc nieuchwytnym. Chcąc zapobiec dalszemu rozlewowi krwi Amerykanie wysyłają doświadczonego generała George’a Crooka. Początkowe próby negocjacji nie dają rezultatu.

Walter Hill postanowił opowiedzieć historię człowieka, który w Ameryce cieszy się dotąd złą sławą. Geronimo wielu kojarzy się z okrutnym, posługującym się podstępem wodzem Indiańskim, który bez względu na okoliczności walczył z białymi. Tymczasem film Hilla skutecznie polemizuje z ponurą legendą. Geronimo jest wodzem roztropnym, próbującym zachować resztki godności i wolności dla siebie oraz swoich ludzi. Twórcy starają się trzymać faktów historycznych, ukazując historię konfliktu w dalekiej od czarno-białej tonacji. Oprócz starannego oddania realiów epoki udało się zrealizować film pełen epickiego rozmachu. Efektowna, żywa akcja momentami odsyła do najlepszych wzorców kina przygodowego. Na planie pojawili się znakomici aktorzy: Jason Patric, Gene Hackman, Robert Duvall oraz wyrazisty Wes Studi jako Geronimo. Doskonałe zdjęcia to zasługa Lloyda Aherna II, operatora znanego przede wszystkim ze współpracy z telewizją. Muzykę skomponował sam Ry Cooder (Paryż, Teksas i Koniec przemocy). Film o człowieku-legendzie, który w historii Ameryki wciąż pozostaje postacią niejednoznaczną, lecz jakże barwną.

Nagroda Brązowego Wranglera na festiwalu westernu w Oklahoma City.

Geronimo: Amerykańska legenda
Geronimo: An American Legend
1993, USA
1993 min
Walter Hill

Oceń film

Brak głosów

Galeria