• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Fisher King
Salon filmowy

Terry Gilliam to jeden z najoryginalniejszych twórców filmowych. Amerykanin związany z brytyjską grupą Monty Pythona zasłynął animacjami w telewizyjnych programach komików. W 1975 wyreżyserował długometrażowy Monty Python i Święty Graal, a dwa lata później zainspirowany wierszem Lewisa Carrolla Jabberwocky. Fisher King to szósty pełny metraż w dorobku Gilliama i pierwszy film zrealizowany w Stanach.

Jack jest prezenterem radiowym, który słynie ze swojego niewyparzonego języka. Jego kariera kończy się, gdy udziela na antenie rady, która prowadzi do tragedii – szaleniec zabija kilkanaście osób w restauracji. Jack jest na dnie. Pewnego dnia spotyka Parry’ego, bezdomnego wierzącego, że jest rycerzem Okrągłego Stołu. Parry był naukowcem, jednak od tragicznej śmierci żony mieszka na ulicy. Między mężczyznami nawiązuje się przyjaźń. Jack postanawia wesprzeć Parry’ego w poszukiwaniu Świętego Graala w Nowym Jorku.

Fisher King opowiada o spotkaniu dwóch życiowych rozbitków. Dręczony wyrzutami sumienia Jack szuka zapomnienia w alkoholu, Parry ucieka od bolesnej rzeczywistości w świat fantazji. Jest to świat szaleńca, bo tak ludzie postrzegają nowojorskiego błędnego rycerza. W przyjaźni z prześladowanym przez smoki i własne demony Parrym Jack odnajduje szansę na odkupienie. Komediodramat Terry’ego Gilliama to współczesna baśń, eklektyczny obraz, w którym reżyser miesza gatunki filmowe, bawi się konwencjami, wzrusza, rozśmiesza, a jednocześnie opowiada przejmującą, wiarygodną psychologicznie historię o samotności i bólu. Wykreowany na ekranie świat to zasługa m.in. odpowiedzialnego za zdjęcia Rogera Pratta (Batman Tima Burtona). Ale największą siłą Fisher Kinga jest rewelacyjne aktorstwo: Jeff Bridges jako Jack, poruszający Robin Williams jako Parry (jedna z najlepszych kreacji amerykańskiego aktora), a także partnerujące im Mercedes Ruehl i Amanda Plummer.

Srebrny Lew w Wenecji, pięć nominacji Akademii i Oscar dla Mercedes Ruehl, dwie nominacje do nagrody BAFTA, Złote Globy dla Robina Williamsa i Mercedes Ruehl.

Fisher King
The Fisher King
1991, USA
komediodramat
132 min
Terry Gilliam

Oceń film

Brak głosów

Galeria