• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Elektryczny jeździec

W filmografii Sydneya Pollacka, reżysera, producenta i aktora, znajdują się takie hity jak Tacy byliśmy, Tootsie czy Pożegnanie z Afryką. Jednym z jego ulubionych aktorów był Robert Redford, z którym zrealizował siedem filmów. Elektryczny jeździec z 1979 to ich czwarte wspólne przedsięwzięcie. Redfordowi partneruje tu Jane Fonda, gwiazda Czyż nie dobija się koni? – innego słynnego dzieła amerykańskiego twórcy.
 
Sonny Steele niegdyś był gwiazdą rodeo. W wieku 30 lat przeszedł na emeryturę, a teraz zarabia na życie pracując w Las Vegas dla jednej z korporacji i reklamując płatki śniadaniowe. Podczas jednego z pokazów Sonny odkrywa, że wspaniały koń wyścigowy, którego dosiada, jest faszerowany narkotykami. W Sonnym budzi się serce kowboja – porywa zwierzę i ucieka z nim na pustynię. W ślad za nim podąża ambitna dziennikarka Alice ‘Hallie’ Martin, węsząca świetny materiał na reportaż, oraz właściciele wartego 12 milionów rumaka…
 
Elektryczny jeździec to udana próba przeniesienia westernu w czasy współczesne. Bohater filmu Pollacka jest eksgwiazdorem rodeo brzydzącym się swoim obecnym statusem – kowboja z Las Vegas, który w lśniącym stroju zabawia gości kasyna. Tęsknota Sonny’ego za „starym, dobrym Dzikim Zachodem” to również tęsknota za naturą oraz prostotą i szczerością. Impulsem do ucieczki (a tym samym podniesienia się z upadku) jest pragnienie uwolnienia konia, Wschodzącej Gwiazdy, traktowanego jak marionetka do zabawiania tłumów. Pollack umiejętnie łączy western z komedią, dramatem i satyrą na współczesność. Świat nieskażony cywilizacją przeciwstawia światu, który z historii Dzikiego Zachodu uczynił kicz. Jak pisał Artur Majer: „Reżyser podjął się krytyki mediów, które wykreowały mit kowboja i demitologizował ten nieskazitelny wizerunek postwesternowego bohatera, nie pozbawiając go jednocześnie moralnych racji i ludzkiej (już nie mitycznej) wielkości”. Sonny’emu w jego eskapadzie towarzyszy nowojorska dziennikarka. Ich wzajemne relacje pokazane są w stylu komedii romantycznych z lat 30., co świetnie uchwycili odtwórcy głównych ról – Robert Redford i Jane Fonda. Na uwagę zasługują też aktorzy drugiego planu: gwiazda muzyki country Willie Nelson, Valerie Perrine i John Saxon. Całości dopełniają świetne zdjęcia Owena Roizmana oraz muzyka Dave’a Grusina. 
 
Film otrzymał nominację do Oscara za najlepszy dźwięk oraz nagrodę hiszpańskich scenarzystów dla najlepszego filmu zagranicznego.

Elektryczny jeździec
The Electric Horseman
1976, USA
114 min
Sydney Pollack

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria