• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Dolores
 
Taylor Hackford – amerykański reżyser i producent znany jest z takich obrazów jak Adwokat diabła czy biografii Raya Charlesa Ray. Twórca świetnie porusza się w kinie gatunków. Nie dziwi więc zainteresowanie pisarską twórczością Stephena Kinga, mistrza horroru i autora niezwykle popularnych thrillerów. Hackford bierze na warsztat jedną z najciekawszych powieści tego autora, czyli „Dolores Claiborne”.
 
 
W małym miasteczku Little Tall umiera Vera Donovan, jedna z najbogatszych kobiet w okolicy. Przyczyny zgonu wydają się jednak zagadkowe. Podejrzenie o przyspieszenie zejścia Very  z tego świata szybko pada najej  wieloletnią pomoc domową, niejaką Dolores Claiborne. Dolores jest kobietą zgorzkniałą, samotną i nie wzbudzającą sympatii. Jej mąż zginął lata temu w tajemniczych okolicznościach i detektyw John Mackey nie miał wątpliwości, iż stoi za tym Dolores. Nie udało się jednak znaleźć dowodów i sprawa w końcu przycichła. Obecnie stróż prawa nie zamierza odpuścić i zaczyna prowadzić intensywne śledztwo. Tymczasem o całej sprawie dowiaduje się córka podejrzanej, Selena. Jest wziętą i zapracowaną dziennikarką, lecz postanawia pomóc matce i wraca do rodzinnego miasteczka. Spotkanie po latach niewidzenia okazuje się iście traumatycznym przeżyciem. Kobiety dzielą rodzinną, ponurą tajemnicę z przeszłości. Selena przez całe dorosłe życie uciekała od wspomnień. Teraz wszystko wraca z podwójną siłą. Kim tak naprawdę jest Dolores Claiborne?
 
 
Obraz Taylora Hackforda to przede wszystkim film klimatu. Reżyserowi udaje się wykreować sugestywną, gęstniejącą z każdą minutą atmosferę napięcia i niedopowiedzenia. Przez liczne retrospekcje przeszłość miesza się z teraźniejszością, potęgując niepokój. Siłą Dolores są pogłębione psychologicznie,  wyraźnie zarysowane bohaterki. To swoiste studium charakterów, które nadaje całej historii rys autentyzmu. Wpływ demonów przeszłości okazuje się poważnym balastem – tak dla matki, jak i córki. Hackford znakomicie porusza się w różnych konwencjach, łącząc je w spójną całość. Elementy dramatu przenikają się z pełnym suspensu thrillerem, a wiwisekcja świadomości bohaterek odsyła do najlepszych tradycji kina psychologicznego. Nie zabrakło, mimo mocno ponurej wymowy, dawki czarnego humoru. Dużą rozpiętość emocjonalną, dryfowanie między miłością, nienawiścią, samotnością, winą i problemami sumienia mogły oddać tylko wybitne aktorki. Jedną ze swoich najlepszych ról zagrała Kathy Bates, znana już z innej ekranizacji Kinga, Misery. Partneruje jej Jennifer Jason Leigh i nagrodzona za rolę drugoplanową na festiwalu w Tokio Ellen Muth.
 
Dolores
Dolores Claiborne
1995, USA
thriller
125 min
Taylor Hackford

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (2 votes)

Galeria