• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Doktor Żywago

W 1958 roku świat zelektryzowała wiadomość o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla rosyjskiemu pisarzowi, Borysowi Pasternakowi. „Doktor Żywago”, jego monumentalna powieść ukończona kilka lat wcześniej, to historia inteligencji w pierwszych latach XX wieku w Rosji. Prestiżowa nagroda okazała się dla pisarza wielce niewygodna. Pasternak został zmuszony przez władze do odmówienia jej przyjęcia. „Doktor Żywago” był zbyt antyradziecki jak na owe czasy. W 1965 filmowej adaptacji podjął się sam David Lean, autor Spotkania czy Mostu na rzece Kwai. Efekt został doceniony pięcioma Oscarami oraz licznymi filmowymi wyróżnieniami i nagrodami.
 
Rok 1897. Jurij Żywago jest 8-letnim chłopcem. Właśnie został osierocony i jego dzieciństwo oraz okres dojrzewania upłynie w zaprzyjaźnionej rodzinie. Najbliższą przyjaciółką i powierniczką chłopaka jest Tonia, córka przybranych rodziców Jurija. Wieloletnia przyjaźń zostaje zwieńczona małżeństwem. Żywago gorąco oddaje się studiowaniu medycyny, nie zważając na coraz bardziej dramatyczne wydarzenia, które wstrząsają Rosją. Rewolucja 1905 roku wznieca nastroje, które w ostateczności doprowadzą do przejęcia władzy przez bolszewików. Tymczasem Jurij, mimo pozornie udanego małżeństwa, wiernej żony i dzieci, zakochuje się bez pamięci w pięknej Larze. Świat wokół rodziny Żywago robi się coraz bardziej niebezpieczny i nieprzewidywalny. Wojna domowa nie oszczędza nikogo. Wpłynie także na losy bohaterów.
 
Doktor Żywago  w reżyserii Davida Leana nie jest adaptacją, która niewolniczo trzyma się litery oryginału. Już sam rodzaj narracji ujawnia różnice. W swojej analizie tak pisała Alicja Helman: „W powieści mamy do czynienia z narracją trzecioosobową i narratorem wszystkowiedzącym, który wszelako bardzo często kryje się za postacią głównego bohatera, Jurija Żywago, będącego prawdopodobnie porte-parole autora. […] W filmie pojawia się narracja w pierwszej osobie, która zostaje powierzona generałowi Jewgrafowi Żywago, przyrodniemu bratu bohatera, w powieści postaci najbardziej zagadkowej i pojawiającej się z rzadka”. Lean z właściwą sobie maestrią połączył klasyczne, hollywoodzkie schematy gatunkowe (melodramat) z klimatem rosyjskiej prozy Pasternaka. Tragizm historii miłosnej płynnie przeplata się z opowieścią o ludzkim losie i przeznaczeniu, o nieubłaganych trybach historii, które są w stanie zmieść każdego. Dzieło Leana to także wspaniały filmowy warsztat. Scenariusz Roberta Bolta, urzekające zdjęcia Freddie’ego Younga, muzyka Maurice’a Jarre’a, a także scenografia i realizacyjny rozmach robią do dziś wrażenie. Znakomita, międzynarodowa obsada.
 
Oprócz pięciu Oscarów, także pięć Złotych Globów, dwa wyróżnienia David di Donatello oraz nagroda Grammy dla muzyki.

Doktor Żywago
Doctor Zhivago
1965, USA, Włochy
melodramat
192 min
David Lean

Oceń film

Your rating: Brak Average: 3.6 (8 votes)

Galeria