• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Córka Ryana

David Lean to jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów i scenarzystów, autor Mostu na rzece Kwai, Lawrence’a z Arabii czy Doktora Żywago. Córka Ryana, jeden z ostatnich jego filmów, powstał w 1970. Musiało minąć 14 lat do następnego dzieła Leana, pożegnalnej Podróży do Indii.
Nadmorska, irlandzka osada. Jest 1916 rok, czas zażartych walk na frontach I wojny światowej. Irlandczycy mają jednak swoje cele. Pragną niepodległości i uniezależnienia się od Anglii. Tutejsi powstańcy podejrzewani są o kolaborację z Niemcami i korzystanie z dostaw broni od faszystów. Do małego miasteczka przybywa młody oficer brytyjski, Randolph Doryan. Ma wyśledzić prawdziwe powiązania irlandzkich bojowników z III Rzeszą. Miejscowa społeczność przyjmuje oficera niechętnie. Sytuacja pogarsza się z chwilą nawiązania znajomości Doryana z tutejszą barmanką, Rosy Ryan. Atrakcyjna kobieta jest świeżo poślubiona Charlesowi, starszemu nauczycielowi z miasteczka. Małżeństwo nie jest jednak szczęśliwe i niebawem Rosy wpada w ramiona przystojnego brytyjskiego oficera. Romans wychodzi na jaw, potęgując tylko niechęć mieszkańców. Pewnego dnia Brytyjczykom udaje się przechwycić dużą dostawę broni niemieckiej dla irlandzkich powstańców. Miejscowa społeczność jest przekonana o zdradzie Rosy i szykuje kochankom straszną zemstę.
David Lean poświęcił na realizacje filmu prawie pięć lat. Efekt początkowo nie zachwycił ani widzów, ani krytyków. Oczekiwania wobec Leana były zbyt wygórowane. Arcydzieł nie kręci się na zawołanie. Dopiero dystans czasowy pozwolił docenić walory Córki Ryana. David Lean po raz kolejny okazał się perfekcjonistą. Obraz jest nakręcony niezwykle płynnie, a fabuła z każdą minutą staje się coraz bardziej intrygująca. Widać dbałość o najdrobniejsze detale realizacyjne. Całość realizowana była w trudnych warunkach atmosferycznych na irlandzkim półwyspie Dingle. Efektem jest pełnokrwista, dramatyczna historia miłosna uwikłana w polityczno-historyczne okoliczności. Film uderza epickim rozmachem (charakterystycznym dla Leana) i staranną formą. Wspaniałe, poetyckie zdjęcia Freddiego Younga, muzyka Maurice’a Jarre’a, a także pogłębione psychologicznie, złożone postaci należą do największych atutów. Zwyczajowo znakiem rozpoznawczym Leana są kreacje aktorskie. Szczególnie wyraziście wypadli Sarah Miles, Robert Mitchum i nagrodzony Oscarem za rolę drugoplanową John Mills. Lean zdradził, że Córka Ryana to jego wersja „Madame Bovary”. Warto sprawdzić, jak z tym klasycznym dziełem poradził sobie jeden z największych twórców w historii kina.
Dwa Oscary, David di Donatello Award, Złoty Glob i wyróżnienia krytyki amerykańskiej oraz brytyjskiej.

Córka Ryana
Ryan's Daughter
1970, Wielka Bytania
melodramat
186 min
David Lean

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (3 votes)

Galeria