• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Bonnie i Clyde

Arthur Penn to legenda amerykańskiego kina, jeden z twórców Nowego Hollywood, który przełamywał gatunkowe schematy m.in. filmu gangsterskiego i westernu. Zmarły w 2010 roku reżyser ma na swoim koncie tak znakomite tytuły jak Cudotwórczyni, Restauracja Alicji, Mały Wielki Człowiek czy Przełomy Missouri. Zrealizowany w 1967 Bonnie i Clyde"wzbudził w roku premiery gorące dyskusje, jednocześnie zdobywając rzesze wielbicieli oraz uznanie na świecie.
 
Lata Wielkiego Kryzysu. Kelnerka Bonnie po raz pierwszy spotyka kryminalistę Clyde’a, kiedy ten kradnie samochód jej matki. Dziewczyna pod wpływem impulsu postanawia ruszyć z chłopakiem w drogę. Wkrótce para zaczyna napadać na banki, nie unikając przy tym przemocy. Ich zła sława rośnie, skutecznie umykają policyjnym obławom. Do czasu…
 
Bonnie i Clyde to film oparty na faktach. Jego bohaterowie – Bonnie Parker i Clyde Barrow – w latach 1931-1934 tworzyli gang, który okradał banki i zabił 18 osób. Ich historia była w Stanach doskonale znana, a jej ujęcie przez Arthura Penna wzbudziło początkowo falę ostrej krytyki. Reżyser przedstawił bowiem parę rabusiów jako bohaterów romantycznych, niczym w ludowej balladzie. Sympatia widzów jest po stronie młodocianych przestępców, naprzeciw których stają mieszkańcy zapyziałych miasteczek południowego zachodu USA oraz opresyjny wymiar sprawiedliwości. Wykreowany przez Penna romantyczny mit idealnie wpisał się w nadchodzącą erę kontestacji. Para pięknych buntowników (w których wcielili się popularny już wówczas Warren Beatty i młoda Faye Dunaway) swoimi działaniami uderza w system, w symbol kapitalizmu. Brak zahamowań i niemożność zawrócenia z raz obranej drogi nadają im wymiar tragiczny, co dopełnia przejmująca, po mistrzowsku zmontowana scena finałowa. Bo Bonnie i Clyde to także znakomita filmowa robocizna; obraz, który na nowo zdefiniował kino gangsterskie. Arthur Penn bawi się tu regułami gatunku, odwraca podział na dobrych i złych, ironizuje, a jednocześnie tworzy bardzo brutalny spektakl. Swoim filmem reżyser zapoczątkował nową jakość w kinie hollywoodzkim, które otworzyło się na nowofalowe poszukiwania. Zaś legenda Bonnie i Clyde’a na trwałe weszła do kanonu kulturowych archetypów.
 
Dziesięć nominacji Akademii (w tym dwa Oscary), siedem nominacji do Złotych Globów, nagroda BAFTA dla Faye Dunaway oraz nagroda na festiwalu Mar Del Plata dla najlepszego filmu.

Bonnie i Clyde
Bonnie and Clyde
1967, USA
dramat, gangsterski
111 min
Arthur Penn

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4 (6 votes)

Galeria