• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Zgadnij, kto przyjdzie na obiad

 

Jeden z najważniejszych filmów o podziałach rasowych i nietolerancji w historii kina.

San Francisco, lata 60. XX w. Joanna, córka wydawcy Matta i jego żony Christiny, wraca do domu ze studiów, aby przedstawić rodzicom swojego narzeczonego, 37-letniego lekarza Johna. Ceniony i niezwykle zamożny doktor okazuje się być… czarnoskóry. Czego rodzice Joanny nie chcą zaakceptować. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że także rodzice Johna nie potrafią zaakceptować Joanny.

Prosta opowieść o akceptowaniu inności trafiła do kin w 1967 roku, w chwili gdy w całej Ameryce trwała rewolucja obyczajowa. Lepszego momentu twórcy wybrać nie mogli. Film okazał się gigantycznym hitem kinowym, a Sidney Poitier wcielający się w postać Johna stał się najpopularniejszym czarnoskórym aktorem dekady. Niestety, grający ojca Joanny Spencer Tracy nigdy filmu nie zobaczył, zmarł siedemnaście dni po zakończeniu zdjęć. Podobno tak bardzo wierzył w ten film, że mimo bardzo ciężkiej choroby nie pozwolił na przerywanie zdjęć.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie