• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Więzień nienawiści

Oto dowód na to, że czasami reżyser nie ma racji. Tony Kaye był tak niezadowolony z ostatecznego montażu tego filmu, że próbował zmusić producentów, aby podpisali go najpierw Alan Smithee (pseudonim, pod którym ukrywało się wielu znanych twórców niezadowolonych z filmów), a nawet Humpty Dumpty (po naszemu Wańka Wstańka). Niestety, film trafił do kin sygnowany nazwiskiem Kaye’a i… zebrał bardzo dobre recenzje. I chociaż nie odniósł wielkiego sukcesu kasowego, to Edward Norton wcielający się w postać nawróconego skinheada uzyskał kolejną nominację do Oscara.

American History X to opowieść o dwóch braciach. Starszy Derek przez lata był mocno zaangażowany w ruch skinheadów. Gdy skazany za zabójstwo trafił do więzienia, poznał prawdziwe oblicze więziennego gangu neonazistów i postanowił zerwać z przeszłością. Pech chciał, że po wyjściu z więzienia Derek odkrył, że jego młodszy brat Danny został nazistowskim aktywistą.

American History X to film o tym, jak trudno wyrwać się z koła nienawiści i uprzedzeń. A wszystko to opowiedziane jest językiem niebywale mocnym i zapadającym w pamięć.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie