• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
System

 

Idealna rozrywka w ciężkich czasach batalii o ACTA. Oto piękna pani informatyk Angela Bennett (o milutkiej aparycji młodej Sandry Bullock) wpada w nie lada kłopoty. Ktoś kradnie jej tożsamość, likwiduje karty kredytowe, ubezpieczenie na życie. Angela Bennett przestaje istnieć. Co więcej, kiedy próbuje udowodnić władzy, kim jest, okazuje się, że wszyscy mają ją za kryminalistkę Ruth Marx. A wszystko to dzieje się przez to, że Angela wpadła przez przypadek na trop pewnej tajemniczej organizacji, która nazywa się Pretorianie.

Nakręcony w 1995 System należy do technologicznych thrillerów, jakie wówczas pojawiły się na rynku (w związku z gigantycznym rozwojem Internetu). Twórcy tego filmu sprawnie wykorzystali starą szkołę szpiegowskich thrillerów, tworząc film, który eksploatuje wątek kradzieży tożsamości, zagrożeń, jakie płyną ze strony technologii, ale w gruncie rzeczy jest po prostu bardzo sprawnym dreszczowcem. Bullock popada w coraz większe tarapaty, ale bez obaw poradzi sobie z nimi w swój dziewczęco urokliwy sposób. Film był sporym hitem kinowym. Doczekał się nawet kontynuacji i serialu telewizyjnego. Ale żadna z tych produkcji nie dorównuje Systemowi. Ot, bezpretensjonalne kino, które w czasach debaty nad własnością intelektualną w sieci zyskuje zaskakujące drugie dno.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie