• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Świat wg Garpa

Ten film podzielił ludzi na tych, którzy go szczerze nienawidzą, i tych, którzy pokochali miłością dozgonną. Innego podziału nie ma. Stało się tak dlatego, że Świat według Garpa oparty jest na niezwykle popularnej na całym świecie powieści Johna Irvinga, która bywa określana jednym z największych arcydzieł literatury amerykańskiej ostatniego półwiecza. A kiedy filmowcy mierzą się z arcydziełami, efekt ich pracy zawsze wywołuje kontrowersje. Tyle że George Roy Hill nigdy nie przejmował się negatywnymi opiniami, za to kręcił swoje filmy z pasją i oddaniem. To on w końcu dał światu Żądło, Butcha Cassidy i Sundance'a Kida czy również kontrowersyjną adaptację Rzeźni numer pięć. Jego Świat według Garpa oczywiście pomija pewne wątki powieści, ale mimo to pozostaje kawałkiem świetnego kina obyczajowego, w którym śmiech miesza się ze łzami. Co więcej, w dzisiejszej Polsce podzielonej między skrajną prawicę i Ruch Palikota Świat według Garpa okazuje się filmem wręcz profetycznym. Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy obejrzeć film.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie