• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Sugarland Express

Spielberg jakiego nie znacie albo o takowym nie pamiętacie. Sugarland Express był jego debiutem kinowym (słynny Pojedynek na szosie zrealizowany był jako film telewizyjny). W 1974 roku za scenariusz Sugarland Express zdobył nagrodę na festiwalu w Cannes. Co ciekawe, to jedyny film Spielberga, który w całej karierze reżysera brał udział w canneńskim konkursie.

Sugarland Express to klasyczny przykład zaangażowanego społecznie amerykańskiego kina drogi lat 70. Oparta na biografii Ila Fae i Roberta Dentów opowieść o zdesperowanej kobiecie, której odebrano prawa rodzicielskie. Wraz z mężem, który zbiegł z więzienia, podróżują przez Stany, aby zabrać syna z rodziny zastępczej. Po drodze porywają policjanta i zaczyna się pościg. Do dziś krytycy uznają debiut Spielberga za jeden z najlepszych filmów drogi, jakie kiedykolwiek powstały, stawiając go na równi ze Znikającym punktem czy Swobodnym jeźdźcem. Sam reżyser do tego gatunku nigdy już nie powrócił. Nigdy też później nie pracował już z królową komedii romantycznych przełomu lat 70. i 80., czyli Goldie Hawn.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie