• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Na przedmieściach

Joe Dante, twórca przebojowych Gremlinów, uwielbia filmy, których akcja toczy się na amerykańskich przedmieściach lub w prowincjonalnych miasteczkach. Tak było we wspomnianych Gremlinach, gdzie do zwyczajnego domu trafił dziwny stworek, tak było też w Matinee, gdzie właściciel małego kina walczył z kryzysem kubańskim, czy w Skowycie, gdzie na prowincji pojawiły się wilkołaki. Na przedmieściach, jak sam tytuł wskazuje, to kolejna opowieść o Ameryce w skali mikro. Oto znerwicowany młody biznesmen (w tej roli młody Tom Hanks) wraz ze swoim zwariowanym na punkcie militariów znajomym stwierdza, że ich nowy sąsiad to członek tajemniczego kultu kanibali. A co się robi z kanibalami? Oczywiście trzeba przegnać ich jak najdalej.

Dante jest mistrzem łączenia horroru z groteską i komedią, a Na przedmieściach jest tego najlepszym dowodem. Akcja galopuje tu na złamanie karku, gag goni gag, a wszystko to skąpane w czarnym jak smoła humorze. Dla miłośników absurdalnych komedii pozycja obowiązkowa.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie