• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Północ w ogrodzie dobra i zła

Północ w ogrodzie dobra i zła to film oparty na prawdziwej historii morderstwa i procesu Jima Williamsa, szanowanego obywatela, handlarza antykami, który zabił męską prostytutkę. Historię tę opisał John Berendt, a jego książka znalazła się w ścisłym finale do Nagrody Pulitzera. Nie wygrała, za to zainteresował się nią sam Clint Eastwood. W 1997 roku, pięć lat po spektakularnym sukcesie Bez przebaczenia, Clint wciąż był na fali. Kręcił przejmujące sensacyjne dramaty (Doskonały świat) i grywał twardych facetów (Na linii ognia). W Północy… nie pojawia się przed kamerą, za to obsadził w głównych rolach największe gwiazdy lat 90. I tak w postać Williamsa wciela się Kevin Spacey, dziennikarza Johna Kelso gra John Cusack, przez ekran przewija się także Jude Law.

Film Eastwooda to mroczna i dusza opowieść o Południu Stanów Zjednoczonych, gdzie buzują zakazane emocje, a ludzie nie są tymi, za kogo się podają. Po premierze film chwalono za świetnie oddany klimat Południa i gotycką atmosferę. I chociaż w kinach film nie zarobił spodziewanych pieniędzy, do dziś uznawany jest za jedno z najbardziej niedocenionych dzieł Eastwooda. A Kevin Spacey w wywiadach podkreśla, że rola Williamsa to jedna z jego ukochanych.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie