• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Obiecaj mi!

Po tym, jak zrealizowany w 1998 roku Czarny kot, biały kot został zignorowany przez światowych krytyków, najsłynniejszy serbski reżyser Emir Kusturica postanowił porzucić kino. Nikt jednak jego słów nie traktował poważnie. Słynący z temperamentu Serb kilka lat wcześniej także bowiem zapowiadał odejście na emeryturę (po premierze w 1995 roku jego głośnego filmu Underground). Kiedy jednak okazało się, że reżyser milczy już ponad pięć lat, jego zwolennicy uwierzyli, iż naprawdę przestał kręcić filmy. Nic bardziej mylnego. Najpierw powstało Życie cudem jest (2004), a trzy lata później Obiecaj mi!.

Bohaterem tego ostatniego jest młody chłopak z małej wsi, który obiecuje konającemu dziadkowi, że wróci do wioski ze świętą ikoną i z narzeczoną. Zanim jednak nasz bohater spełni swoją obietnicę, na drodze spotka mafiosów, a kule wystrzeliwane z kałasznikowa będą fruwać po ekranie.

Obiecaj mi! to szalona, slapstickowa komedia, w której rządzi seks (czasami bardzo niepoprawny), zbrodnia i cygański temperament. Może i faktycznie jest to najbardziej komercyjny film Kusturicy, ale też i zabójczo zabawny. Choć oczywiście często jest to dowcip rubaszny i bardzo sprośny.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie