• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Nell

Nell była wypieszczonym i wychuchanym projektem Jodie Foster, którego reżyserię aktorka planowała przez trzy lata. Życie bywa jednak przewrotne i nieobliczalne. I tak czołowa indywidualistka amerykańskiego kina dała przekonać się brytyjskiemu reżyserowi Michaelowi Aptedowi (m.in. Bond - Świat to za mało), że będzie ona lepszą główną bohaterką niż reżyserką (na początku w postać Nell wcielić miała się Mary Steenburgen). Opłaciło się posłuchać kolegi, bowiem Foster za swoją kreację zdobyła nominację do Oscara, a do dziś Nell uznawana jest przez krytyków za jedną z najlepszych ról w karierze aktorki.

Oparty na bestsellerowej powieści Marka Handleya film opowiada historię dzikuski wychowanej w lesie, która po śmierci matki trafia pod opiekę miejscowego lekarza (stonowany Liam Neeson). Mówiąca w wymyślonym przez siebie języku dziewczyna z jego pomocą będzie powoli przystosowywać się do życia pośród ludzi.

Nell to ciepły, niezwykle pogodny film o uczeniu się zaufania i poznawaniu świata. Rzecz wzruszająca, ale w inteligentny i niebanalny sposób.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie