• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
MacArthur

Doskonały przykład epickiego kina biograficznego, jakie Hollywood uwielbiało produkować w latach 70. MacArthurt o historia życia generała Douglasa MacArthura – jednego z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich wojskowych w historii tamtejszej armii. W latach 20. rezydował w Filipinach (gdzie do dziś uznawany jest za bohatera narodowego), a podczas drugiej wojny światowej wsławił się niezwykle sprawnie przeprowadzoną ofensywą na Pacyfiku. Był zagorzałym antykomunistą, przez co w państwach bloku wschodniego przedstawiano go jako tyrana zagrażającego światowemu pokojowi. W 1951 roku, po tym, jak chciał przeprowadzić atak na Chiny, został zdymisjonowany przez prezydenta Trumana (który obawiał się, że MacArthur rozpęta trzecią wojnę światową). Była to najbardziej kontrowersyjna dymisja tamtych czasów.

W filmie Sergenta w postać generała wcielił się Gregory Peck, a jego rola przez wielu krytyków uznawana jest za najlepszą w karierze.

Film koncentruje się na latach drugiej wojny światowej i amerykańskiej interwencji w Korei.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie