• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Jagodowa miłość

Ten film to podwójny debiut. Dla uznanego chińskiego reżysera Wong Kar Waia był to pierwszy film amerykański, zaś dla megagwiazdy muzyki popowo-jazzowej, czyli Norah Jones, był to debiut przed kamerą. Produkcja Jagodowej miłości ciągnęła się blisko trzy lata. Najpierw amerykańscy producenci zażądali uproszczeń scenariusza, potem grająca jedną z głównych ról aktorka Rachel Weisz zaszła w ciążę i sceny z nią nakręcono dopiero po porodzie. Przez te komplikacje o Jagodowej miłości mówiono, że to film, na który czekają wielbiciele Waia, ale najprawdopodobniej się nie doczekają. Plotkę tę zdawał się potwierdzać fakt, że oficjalna premiera filmu przekładana była na świecie kilkakrotnie, a reżyser po chłodnym przyjęciu na filmowych festiwalach wciąż przemontowuje swoje dzieło. Fakt – Jagodowa miłość została przemontowana i skrócona. Ale wyszło to tylko filmowi na dobre.

O czym jest pierwszy (i jak do tej pory jedyny) amerykański film Wong Kar Waia? Oczywiście o miłości. Grana przez Norah Jones bohaterka Elisabeth nie może otrząsnąć się po zakończonym romansie. Zajada się jagodowym ciastem w knajpie prowadzonej przez przystojnego Jude’a Lawa. Pewnego dnia Elisabeth postanawia wyruszyć w trasę po Stanach. Na swojej drodze spotka różne dziwne i pogubione życiowo kobiety. Jagodowa miłość to ciepły, pełen empatii romans drogi, który, owszem, może zaskoczyć swoim pozytywnym przekazem osoby znające wcześniejsze filmy Kar Waia. Co wcale nie znaczy, że jest od nich gorszy. Owszem, prostszy i mniej intensywny, ale bardzo sympatyczny.

Robert Ziębiński

Zobacz galerie