• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Imperium słońca

Na początku było słowo. A konkretnie kilkanaście tysięcy słów, które złożyły się na wstrząsającą autobiograficzną powieść pisarza J.G. Ballarda "Imperium słońca". Ukazała się ona w roku 1984, a Ballard był już wówczas cenionym autorem kontrowersyjnych powieści ze słynnym "Crash" na czele. Jego wstrząsające wspomnienia z pobytu w japońskim obozie dla internowanych podczas drugiej wojny światowej udowodniły literackim malkontentom, którzy widzieli w Ballardzie tylko skandalistę, że jest on wrażliwym i niezwykle subtelnym pisarzem. W powieści zakochał się będący wówczas u szczytu popularności Steven Spielberg, który podobnie jak Ballard chciał udowodnić światu, że poza kręceniem filmów przygodowych i horrorów potrafi także stworzyć film mądry, głęboki i niebanalny. Tak powstało Imperium słońca, jeden z najciekawszych obrazów o piekle wojny, z przejmującą rolą młodziutkiego Christiana Bale’a.

Niestety, o ile powieść Ballarda była bestsellerem, tak film Spielberga przepadł w kinach. Dopiero siedem lat później, kręcąc Listę Schindlera, Spielberg zostanie doceniony jako poważny reżyser. Ale to Imperium... jest lepszym filmem. 

Robert Ziębiński

Zobacz galerie