• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket to film podzielony na dwie części. Pierwsza opowiada o szkoleniu oddziału marines w specjalnym obozie wojskowym. Młodzi żołnierze trafiają pod komendę sierżanta o psychopatycznych skłonnościach, a szkolenie szybko zamienia się w prawdziwą szkołę przetrwania. Wkrótce jednak okazuje się, że metody sierżanta były słuszne. W drugiej części filmu bohaterowie bowiem trafiają do wietnamskiej dżungli, gdzie człowieczeństwo i miłosierdzie to rzeczy co najmniej zbędne.

Kubrick nigdy nie ukrywał swojej fascynacji wojną, a Full Metal Jacket było jego trzecim po Fear and Desire (film oficjalnie uznawany za zaginiony, choć w Internecie można znaleźć jego kopie) i Ścieżkach chwały. Tyle że wojna nigdy nie interesowała go od strony wizualnej. Nigdy nie chodziło mu o wybuchy i spektakularne sceny batalistyczne. Na pierwszym planie jego wojennych filmów zawsze jawił się człowiek i to, co wojna robi z jego psychiką. W Full Metal Jacket zmienia ona ludzi w żądne krwi zwierzęta. Co ciekawe, ten ponury obraz okrucieństw wojny w całości nakręcono w Londynie. Wietnamską dżunglę udawały tu m.in. wyburzone dziś doki na Wyspie Psów. Mimo to powstał jeden z najważniejszych filmów wojennych wszech czasów

Robert Ziębiński

Zobacz galerie