• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Fakty i akty

Ta skromna, niskobudżetowa komedia mimo gwiazdorskiej obsady w chwili premiery nie odbiła się zbyt szerokim echem w Hollywood. Za to kilka miesięcy i jedną aferę obyczajowo-polityczną później okrzyknięto ją małym arcydziełem i filmem niemal proroczym. A wszystko to dzięki Billowi Clintonowi i słynnej aferze rozporkowej. W 1998 roku cały świat żył plamami prezydenckiego nasienia na sukience Moniki Lewinsky, a Fakty i akty zyskały dzięki nim zaskakującej głębi. Bo w końcu historia opowiadana przez Levinsona niebezpiecznie zbliżyła się do rzeczywistości. Oto bezimienny amerykański prezydent wplątuje się w romans z młodą kobietą. Rzecz dzieje się tuż przed wyborami, a jego doradcy, aby odciągnąć uwagę publiczną od niesubordynowanego przyrodzenia głowy państwa, wymyślają historię o tym, jak Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Albanii. Odpowiedzialnym za prezentowane w telewizji zdjęcia z fikcyjnych pól bitewnych i scenariusz kampanii wojennej zostaje pewien sfrustrowany hollywoodzki producent.

Fakty i akty to czarna jak smoła kpina zarówno z amerykańskich matactw politycznych, jak i mechanizmów rządzących Hollywood. Dodajmy, że świetnie zagrana i napisana (dialogi układał mistrz ciętych ripost David Mamet).

Robert Ziębiński

Zobacz galerie