• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Białe piaski

Urodzony w Australii Roger Donaldson – reżyser, producent i scenarzysta – większość swoich filmów zrealizował w USA. Ma na swoim koncie tak głośne tytuły jak Bunt na Bounty, Bez wyjścia czy Angielska robota.

Małe miasteczko w Nowym Meksyku. Na pobliskiej pustyni zostaje znalezione ciało mężczyzny. W ręku denata jest pistolet, obok walizka, a w niej  pół miliona dolarów. Zagadkową sprawę zamierza rozwiązać miejscowy szeryf, Ray Dolezal. Ray wpada na przebiegły pomysł. Będzie się podawał za tajemniczego mężczyznę, co pomoże dotrzeć do źródeł wydarzenia. Szybko okazuje się, że trop prowadzi do handlarzy bronią. Ray aranżuje spotkanie z bezlitosnym szefem szajki, niejakim Gormane Lennoksem. To będzie początek niebezpiecznej gry, której stawką okaże się życie Dolezala. Wychodzi na jaw, że odnaleziony na pustyni mężczyzna był tajnym pracownikiem FBI. Samo FBI zaczyna interesować się szeryfem. Niebawem Ray poznaje wysoko postawionego w hierarchii FBI Grega Meekera oraz tajemniczą kobietę, Lane Bodine. Dolezal zaczyna rozumieć, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż przypuszczał. Jest już jednak za późno, aby się wycofać.

Zrealizowany za niewielki budżet, trzymający w napięciu thriller kryminalny. Twórcom udało się zbudować suspens, a estetyka wyraźnie nawiązuje do kina noir. Reżyser Roger Donaldson umiejętnie korzysta z reguł i klisz gatunkowych, wzbogacając je o rozbudowane podłoże psychologiczne. Widzimy szeryfa, który prowadząc dochodzenie coraz bardziej angażuje się, tracąc zdolność racjonalnego postrzegania i płacąc za to cenę kryzysu rodzinnego. Białe piaski to film o specyficznym, wciągającym klimacie. To w dużej mierze zasługa zdjęć (pustynne krajobrazy Nowego Meksyku) Petera Menziesa Jr. (Szklana pułapka 3, Tomb Rider) oraz muzyki Patricka O'Hearna. Ze swych zadań znakomicie wywiązali się aktorzy. Szczególnie wyraziście wypadają Willem Dafoe, Mickey Rourke oraz Samuel L. Jackson. 

Oceń film

Brak głosów

Galeria