• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Baseballista

Barry Levinson, po ciepło przyjętym debiucie Diner, sięga po tematykę stricte amerykańską. Na podstawie pierwszej powieści Bernarda Malamuda kręci błyskotliwy film dziejący się w środowisku graczy w baseball. Ten niemalże sport narodowy w USA, mało popularny w Europie, okazuje się ciekawym punktem wyjścia dla reżysera, który traktuje go jako metaforę amerykańskiego społeczeństwa i mitów, którymi żyje.
Lata 30. Roy Hobbs już od dzieciństwa marzy o sportowej karierze. Chłopak wykazuje duży talent i niebawem baseball staje się jego całym życiem. Roy wzbudza coraz większe zainteresowanie, a jego umiejętności zaczynają zadziwiać nawet największych fachowców. Wielka kariera stoi przed nim otworem. Niestety Roy wikła się w dziwaczny romans ze starszą kobietą. Dochodzi do tragedii. W jednym z pokoi hotelowych bohater zostaje postrzelony, a tajemnicza kobieta znika. Roy jest wstrząśnięty i postanawia wycofać się z czynnego uprawiania sportu. Mijają lata. Trzydziestoletni Roy szuka swojego miejsca w życiu. Niespodziewanie pojawia się szansa na powrót do baseballu. Miejscowa drużyna ma szansę na dobry wynik, lecz dopiero pomoc Roya okaże się prawdziwym przełomem. Intrygujący obraz, uważany za najlepszy film o baseballu, jest jednocześnie opowieścią o poszukiwaniu siebie, przełamywaniu barier i ograniczeń.
Levinson serwuje rodzaj współczesnej baśni, a uważni obserwatorzy doszukiwali się w postaci głównego bohatera śladów legend arturiańskich (umiejętności Roya momentami wydają się nadprzyrodzone). Baseball jest dla twórców papierkiem lakmusowym amerykańskiego społeczeństwa, jego marzeń, aspiracji, a także podejścia do życia. Postać Roya to figura człowieka typowego dla tzw. american dream. Wychodząc od dzieciństwa na farmie, poprzez własną determinację i talent, bohater osiąga sukces, sukces opłacony ogromnym wysiłkiem i licznymi wyrzeczeniami. Siłą filmu Levinsona jest staranna realizacja. Znakomite, barwne dialogi, ciekawe zdjęcia Caleba Deschanela i muzyka Randy Newmana idealnie ze sobą współgrają. Niewątpliwą ozdobą są kreacje aktorskie, szczególnie Roberta Redforda, który wcielił się w pełnokrwistego, niejednoznacznego bohatera. Pomocna okazała się przeszłość aktora, który w młodości próbował swych sił w szkolnym zespole baseballowym.
Cztery nominacje do Oscara, a także japońskie wyróżnienie Hochi Film Award.

Oceń film

Brak głosów

Galeria