• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Bądź jaka jesteś

Alberto Lattuada to człowiek-instytucja we włoskiej kinematografii. Nieżyjący już twórca (zmarł w 2005 roku), scenarzysta i reżyser, człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach, stawiał swoje pierwsze kroki w filmie już w czasie II wojny światowej. Realizował błyskotliwe adaptacje literatury (Płaszcz), pod koniec lat 40. dołączył do włoskiego neorealizmu (Młyn na Padzie), a do najbardziej znanych jego tytułów należą Uprowadzenie i Człowiek mafii. Jeden z ostatnich filmów Lattuady to właśnie Bądź, jaka jesteś z nieśmiertelnym Marcello Mastroiannim i Nastassją Kinski w obsadzie.
 
Giulio jest zamożnym architektem krajobrazu. 50-latek nie jest jednak szczęśliwy. Małżeństwo wydaje się wypalone, a dorastająca córka przypomina tylko o upływającym czasie. Giulio ma symptomy kryzysu wieku średniego, lecz zdaje się tego nie dostrzegać. Podczas pracy nad odnawianiem willi niedaleko Florencji poznaje uroczą, młodziutką studentkę Francescę. Giulio jest oczarowany dziewczyną przypominającą mu miłość sprzed lat. Zaczyna się dziwaczny flirt, a obustronna fascynacja będzie mieć swoje konsekwencje. Pewnego dnia Lorenzo, stary przyjaciel Giulia, rzuca nowe światło na sprawę. Sugeruje, że Francesca może być owocem romansu Giulia sprzed lat.
 
Subtelny melodramat z pogłębionym tłem obyczajowym. Twórcom udało się opowiedzieć wciągającą historię z wyrazistymi bohaterami, liryzm przeplatając delikatnym humorem. Mimo iż tematyka zahacza o kazirodztwo, będącym tabu nie tylko w kulturze europejskiej, wątek ukazany jest z wyczuciem i taktem. Erotyzm jest wysmakowany, służący fabule i dopełniający ją, nie występuje tylko w roli ozdobnika. A pokusa dla operatora (znakomite zdjęcia znanego José Luisa Alcaine) była oczywista. Dla pięknej, młodej Nastassji Kinski była to pierwsza poważniejsza rola i pierwsza próbka jej niewątpliwego talentu. Rok później zagra w Tess Polańskiego, zwracając na siebie oczy całego filmowego świata. Znakomitym partnerem w obrazie Lattuady jest dla aktorki wielki Marcello Mastroianni. Autorem muzyki jest Ennio Morricone.

Oceń film

Brak głosów