• warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/modules/system/system.module on line 1020.
  • warning: array_keys() [function.array-keys]: The first argument should be an array in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chello/domains/chello.linuxpl.info/public_html/includes/theme.inc on line 1832.
Artur

Artur to jedyny pełnometrażowy film w dorobku Steve’a Gordona, amerykańskiego scenarzysty znanego z pisania dla telewizji. Gordon zmarł na atak serca rok po premierze swojego debiutu.

Artur mieszka w Nowym Jorku i jest spadkobiercą wielkiej fortuny. Mężczyzna stale nadużywa alkoholu, jest krnąbrny i skory do wszelkich kompromitujących wybryków, ale jednocześnie sympatyczny i niepozbawiony uroku. Rodzina szuka dla Artura odpowiedniej partii, chce, aby się ustatkował. Surowy ojciec postanawia w końcu wydać go za jedną z bogatych kobiet ze śmietanki towarzyskiej. Tymczasem Artur poznaje Lindę, skromną i rezolutną kelnerkę. Dotychczasowy lekkoduch szybko odkrywa, że z cudowną dziewczyną łączy go głębokie uczucie. Bogata rodzina ani myśli pozwolić na taki mezalians. Sprawa wydaje się przesądzona. Do akcji musi wkroczyć starzejący się kamerdyner Artura, Anglik pan Hobson – jedyna osoba w otoczeniu, która potrafi zachować zdrowy rozsądek.

Artur to bezpretensjonalna, ciepła komedia romantyczna, jeden z przebojów kinowych lat 80. Steve Gordon nakręcił film kontynuujący najlepsze tradycje gatunku. Błyskotliwe dialogi, wartka akcja, śmieszne sytuacje i bohaterowie, którzy wywołują sympatię to niezbędne składniki klasycznej komedii. Wszystko znajdziemy w Arturze i to w znakomitym wydaniu. Chyba swoją najbardziej znaną kreację stworzył Dudley Moore (Artur), a sympatyczną, magnetyzującą Lindę brawurowo zagrała, pamiętna z Kabaretu Fosse’a, Liza Minnelli. Niezapomniany kamerdyner Hobson jest z kolei popisem wielkiego Johna Gielguda, nagrodzonym statuetką Oscara i Złotym Globem. Artur to półtorej godziny znakomitej zabawy w towarzystwie aktorów najwyższej klasy.

Oscar dla piosenki przewodniej Burta Bacharacha, cztery Złote Globy, a także wyróżnienia krytyki amerykańskiej.

Oceń film

Brak głosów

Galeria